Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://new.vital.hu)

Az iroda átka

Egyre több azoknak az irodai dolgozóknak a száma, akik krónikus ízületi fájdalmakról számolnak be. Ennek elsősorban a napi több órás egy helyben ülés, valamint a túlzott számítógép használat az oka. Fokozza a problémát az is, hogy sokan nem táplálkoznak helyesen, munkaidő után pedig nem fordítanak elég figyelmet a megfelelő mennyiségű mozgásra. Az elhízás és a mozgáshiány ugyanis jelentősen súlyosbítja a panaszokat. Arról kérdeztük Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a Fájdalomközpont fájdalomspecialistáját, hogy melyek azok a leggyakoribb mozgásszervi megbetegedések, amely az irodai dolgozókat érintik, és hogy milyen terápiát javasol ezeknek a panaszoknak a megszüntetésére.

A kéztő alagút szindróma, az irodában dolgozó nők betegsége

A kéztőalagút szindróma az a betegség, amely elsősorban azoknak a 45-64 év kor közötti nőknek a problémája, akik olyan munkakörben dolgoznak, ahol a csukló és az ujjak hajlító izmait tartósan megerőltetik. Tipikusan azok az irodai dolgozók érintettek ebben a kórképben, akik naponta több órát dolgoznak a számítógép billentyűzetével. A csukló tenyér felőli oldalán található a kéztő alagút, amelyben az ujjakat hajlító inak futnak. Itt található a nervus medianus (középideg) is, az a gerincből érkező érző- és mozgató ideg, amely felelős az egyes ujjak, ujjpercek kisizmainak érzékeléséért és mozgatásáért. Ha valami miatt az inak, idegek tartósan nyomás alá kerülnek – például hosszas megerőltetés miatti krónikus gyulladás, vérömleny következtében, - az alagút túl „szorossá” válik, és az itt található ér- ín és idegképletek összenyomódhatnak, sérülhetnek. A nyomásfokozódás következtében zsibbadás, fájdalom, éjszakai égő érzés, érzészavar, érzés kiesés, súlyos esetben, a hüvelykujji párna izmainak, inainak sorvadása léphet fel.

A nyak- és a váll feszülése krónikus fájdalmat okoz

„Nagyon gyakoriak a nyak- és válltáji panaszok a páciensek körében, amely egyértelműen a számítógépek, a notebook-ok és a mobiltelefonok képernyőjének állandó nézegetésére vezethetők vissza.” –osztja meg tapasztalatait Dr. Arnold, fájdalomspecialista. Ennek az az oka, hogy ilyenkor a fejünket 45-60 fokos szögben döntjük meg. Ha hosszú ideig ebben a pozícióban tartjuk a nyakunkat, akkor közel 30 kilogrammnak megfelelő nyomás nehezedik erre a gerincszakaszra. Ennek a többlet tehernek a hatására deformálódik a nyaki gerinc, a rendellenes tartás pedig izomfeszüléshez, nyak-és vállmerevséghez, fájdalomhoz vezet, illetve olyan komolyabb károsodásokkal is kell számolnunk, mint például a nyaki csigolya porckorongjának meszesedése, kopása, de súlyos esetben kialakulhat porckorongsérv is.

Leggyakoribb probléma a derékfájás

A folyamatos irodai ülés rendkívül káros a gerincre nézve. Ez a probléma szintén főleg a hölgyeket érinti, amely azzal lehet kapcsolatban, hogy közöttük nagyobb az irodai munkát végzők aránya. „Főleg a derék alsó szakaszának fájdalmára panaszkodnak, amely egyértelműen a hosszú ideig tartó és helytelen pozícióban történő üléssel hozható összefüggésbe.” – osztja meg véleményét Dr. Arnold. Ha görnyedten ülünk, akkor a porckorongok többszörösen terhelődnek, összenyomódnak, a szalagok megnyúlnak, a csontszélek érintkeznek. A túlterhelés miatt rossz lesz a szövetek keringése és anyagcseréje. Ez elváltozásokat okozhat a csonthártya, az ízületi szalagok, és a porcfelszínek területén, kialakulhatnak különböző mozgásszervi degeneratív megbetegedések, mint például a porckorongsérv vagy a meszesedés.

Mit tehetünk panaszaink megszüntetése érdekében?

A kezeletlen mozgásszervi panaszok hosszú időre megkeseríthetik az ember életét, és a fájdalom és a funkciókiesés következménye pedig munkaképtelenség is lehet. Érdemes ezt elkerülni, és még időben hatékony terápiát alkalmazni a betegség megszüntetésére. Ilyen hosszú távú megoldás az aktív fájdalomcsillapítás, amellyel a derékfájás, a nyak- és vállpanaszok, illetve a kéztő alagút szindróma hatékonyan orvosolható. „A probléma kiindulási pontjának meghatározása után az érintett területen injekciós terápiát alkalmazok. Ez egy speciális, természetes hatóanyagokból álló, szteroid-mentes hatóanyag kombináció, amely nem csak a tüneteket, hanem az okokat is kezeli. Ezzel megszüntetem a fájdalmat és a gyulladást, valamint a mozgáskorlátozottságot is. A beteg rövid időn belül visszatérhet a mindennapi tevékenységéhez. A gyógyulás másik alapja a funkcionális gyógytorna, amelynek célja az mozgásfunkciók visszaállítása. Ha az aktív fájdalomcsillapítás mellett, az életmódunkon is változtatunk, akkor nem kell többé együtt élni a fájdalommal” - mondja Dr. Arnold fájdalomspecialista.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://new.vital.hu/irodai-fajdalmak