Bár a fekélyes (aftás) szájnyálkahártya-elváltozás hasonlít a herpeszes felmaródáshoz, különböző elváltozásokról van szó. Míg az afta a szájüregben alakul ki, addig a herpesz [0] a szájüregen kívül, az ajkon és környékén jelentkezik. A herpesz kiváltó oka – a Herpes simplex vírus – pontosan ismert, az aftáé azonban nem. Kialakulását illetően sok elképzelés él: feltételezik vírusos és bakteriális, illetve autoimmun eredetét is.
Annyi bizonyos, hogy kialakulása összefügghet a fokozott stresszel, a legyengült immunrendszerrel, bizonyos tápanyagok hiányával és egyes betegségekkel – sokaknál például a nátha vagy az influenza kísérőjeként jelenik meg. Kialakulását vagy rosszabbodását elősegíthetik sérülések – amelyeket például a fogszabályozó vagy a fogkefe okoznak –, és bizonyos ételek, például citrusfélék, paradicsom, csokoládé, vagy fűszerek fogyasztása.
Carbosan gél az afta tüneteinek enyítésére>> [1]
Jellemző tünetek és típusok
Az afta hámhiányos, sárgás-fehéres színű, szélükön kiemelkedő foltokban jelentkezik, amelyeket pirosas, gyulladt terület övez. Megjelenése lázzal, levertséggel, rossz közérzettel és nyirokmirigy-duzzanattal is együtt járhat.
A kiújuló aftás szájgyulladás nem progresszív autoimmun jelenség, ezért rövidebb-hosszabb idő után végleg elmúlhat. Tüneteit tekintve többnyire láztalanul kezdődik, kevés afta jelenik meg a szájban, eleinte évente többször, majd egyre sűrűbben: havonta, hetente. Máskor herpesszerű fekély keletkezik, először láz és nyirokcsomó-duzzanat kíséretében: ez elmúlik, de az afták egyesével visszatérnek. Keletkezésüket stressz (pl. vizsgaidőszak) és fokozott fizikai megterhelés is elősegítheti.
Főbb típusai:
1. Mikulicz-féle afták:
Lencsényi, egyesével jelentkező afták a laza szájnyálkahártyán, melyek kb. egy hét után, spontán, heg nélkül gyógyulnak. Ez a forma az aftás szájgyulladások között a leggyakoribb, a kiújuló aftával küzdők kb. 80%-a ebben szenved.
2. Sutton-féle afták:
Babérlevélnyi, vagy ennél nagyobb, egyesével jelentkező afták, melyek mélyre hatolnak. Leginkább a kis nyálmirigyekkel bőven alábélelt nyálkahártyán fordulnak elő, és egy-két hónapig is eltart, míg begyógyulnak, heget hagyva maguk után. Száz kiújuló szájfekélyes beteg közül nyolcnak vannak nagy aftái.
3. Cooke-féle herpesszerű fekélyesedés:
A szájnyálkahártya bármely területén előforduló, tűszúrásnyi-gombostűfejnyi erózió, melyből egyszerre egyszáz is megjelenhet. Ugyancsak 8%-ban fordul elő a szájfekélyek között. A Mikulicz- és Sutton-aftákkal felváltva is előfordulhatnak egy betegnél.
A Mikulicz-afta fiatal felnőtteken, különösen húsz éves kor körül gyakori, a többi típus inkább felnőtteknél jelentkezik.
Kezelése
Az afta általában magától is elmúlik néhány nap vagy egy-két hét alatt, a vele járó fájdalom és gyulladás azonban helyi kezeléssel enyhíthető, amire többféle antiszeptikus szájöblögető, ecsetelő készítmény alkalmas. Súlyosabb esetben fájdalomcsillapításra adására is szükség lehet.
Carbosan gél az afta tüneteinek enyítésére>> [2]
A gyógyításhoz tartozik még az előidéző okok kiküszöbölése: góctalanítás, a rossz fogpótlások és éles szélű tömések megigazítása, a fogkő eltávolítása, az esetleges hiányállapotok megszüntetése, továbbá az is segít, ha az afta kialakulását előidéző ételeket kiiktatjuk az étrendből.
Carbosan gél
A Carbosan gél ajakfájdalmak – pl. láz, herpeszvírus, erős napsugárzás okozta gyulladás és szájnyálkahártya-fekély vagy afta tünetek – enyhítésére, kezelésére szolgáló készítmény. Gyorsan csökkenti a fájdalmat, segíti a természetes gyógyulást. [3]
Megnézem CARBOSAN gélt >> [4]
Szponzorált tartalom