Különös módon nem csak azoknak a nőknek a körében csökkent a HPV-fertőzések száma, akik megkapták a vírus elleni védőoltást, hanem a teljes populációról elmondható, hogy kevesebb felnőtt nő kapja meg a betegséget. Mindez a csordaimmunitás jelenségével magyarázható: a vakcina azokat is védi, akik nem kaptak oltást.
Szappannal hajat mosni a dús hajért>>> [0]
„A beoltott nők körében hosszú évek óta alacsony a HPV-fertőzések száma, az utóbbi időszakban ugyanakkor láthatóan csökkenni kezdett a megbetegedések aránya a beoltatlan nők körében is” – foglalja össze a lényeget Dr. Abbey Berenson, a University of Texas munkatársa.
Ez történik, ha nem iszunk eleget> > > [0]
A szakember szerint mindez azt mutatja, hogy a vakcina igenis hatásos, és rendkívül fontos, hogy minél többen megkapják az oltást. Ezzel együtt persze hozzáteszi, hogy az oltás még csak egy évtizede elérhető, míg a méhnyakrák több évtized alatt is kialakulhat, így aztán még korai lenne a hosszútávú változásokról nyilatkozni. Az eredmények alapján úgy tűnik, elsősorban a fiatal, 18-26 éves nők körében csökken a megbetegedések száma.