A HPV-fertőzés ellen kifejlesztett és 2014 óta forgalomban levő vakcina a legújabb kutatási eredmények szerint hosszú távon is hatékonynak bizonyul a méhnyakrák megelőzését tekintve. A HPV elleni legfrissebb oltóanyag 2014 decemberében került piacra az Amerikai Egyesült Államok Food and Drug Administration (FDA) jóváhagyásával. A terméket még egy 2006-ban piacra dobott vakcina előzte meg. Míg a korábbi oltóanyag 4 komponensű volt, az új termék már 9 HPV genotípus ellen képes immunizálni a szervezetet, azon 9 vírus ellen, melyek a méhnyak, a vaginovulváris és anális régióban kialakuló karcinómák kialakulásában legnagyobb szerepet játszanak.
A Lancet nevű neves orvosi folyóiratban megjelent kutatás során HPV-vakcinával beoltott nőket vizsgáltak az első oltás időpontjától számított 6 éven keresztül. A nők fele a 4 komponensű, másik fele a 9 komponensű oltóanyaggal lett beoltva. A 6 éves követés rendszeres nőgyógyászati vizsgálatokból és vérvizsgálatokból állt, a fennálló immunitás és egy esetleges fertőzés jeleinek felismerése érdekében. A 9 komponensű vakcina 94,7%-os hatékonyságot mutatott az ellen az 5 HPV genotípus ellen, melyek a négykomponensű oltóanyagból hiányoztak. A többi 4 genotípus elleni védettség egyforma hatékonyságúnak bizonyult.
„A védőőoltás széleskörű használatával a méhnyakrák szinte teljesen eradikálhatóvá válna a jövőben. Nincs még egy olyan széleskörben tesztelt oltóanyag, mint ez az új 9 komponensű. Számos kutatás során bizonyította, hogy biztonságos és jól tolerálható, hatékonysága pedig vitathatatlan.” – nyilatkozta a kutatás vezetője, Warner Huh, a University of Alabama at Birmingham Division of Gynecologic Oncology professzora és igazgatója.