Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://new.vital.hu)

Ez a jellegzetes tünet segíthet eldönteni, hogy náthás, vagy allergiás!

A pollenszezon már rég elmúlt, de még mindig nem érzi jól magát? Hetek óta csak orrspray segítségével kap levegőt, köhögéscsillapítót szed, de éjszaka mégsem tud jól aludni? Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elárulja, mi állhat a tünetek hátterében.

Amire kevesen gondolnak

Elhúzódó köhögés, orrdugulás kapcsán a legtöbben az ilyenkor valóban gyakori légúti fertőzésekre gondolunk, pedig az őszi-téli időszakban jelentkező tünetekért gyakran a lakáson belüli allergének, elsősorban a háziporatka és növekvő gyakorisággal a penészgomba a felelős. A háziporatka szabad szemmel nem látható ugyan, de velünk él a lakásban, legnagyobb mennyiségben az ágyneműben, matracban és kárpitozott bútorokban fordul elő. Egyéni hajlam kérdése, hogy kinél és mikor – bármilyen életkorban kialakulhat - jelentkezik allergia, ám ha már kialakult a betegség, akkor a háziporatka allergiások tünetei ebben az időszakban fokozódnak.

Adj bizsergető érzést ajándékba> > > [0]

Sokat ülünk a párás lakásban

A háziporatka allergia tünetei az őszi-téli hónapokban jelentkeznek intenzívebben. Ennek oka egyrészt, hogy ilyenkor jelentősen megnő a zárt térben, a lakásban eltöltött idő mennyisége, másrészt, ahol sokat tartózkodunk, főzünk, mosunk, teregetünk, fürdünk vagyis egy sor olyan tevékenységet végzünk, melyek következtében a jól szigetelt lakásunk levegőjének páratartalma megemelkedik. A magas páratartalom pedig ideális feltételt jelent a háziporatkák elszaporodásához. Emellett egy másik, egyre gyakrabban panaszt okozó allergén, a penészgombák is ideális környezetet találnak, spórájuk szerepel allergénként. A fagyok beálltával kültéri penészgombák már nem okoznak panaszokat, a lakótérben megtalálhatók viszont folyamatosan fenntarthatják az allergiás tüneteket.

Tünetek, melyek gyanút keltenek

A légúti allergiák kapcsán a tüsszögés, szem- és orrviszketés, torokkaparás jut először eszünkbe és ez valóban így igaz, a pollenallergiák esetében. Dr. Augusztinovicz Monika azonban elmondta, hogy a háziporatka és a penészgomba jellegzetesen inkább orrdugulást okoz és a pollenallergiával szemben nem vizes orrfolyás tapasztalható, az orrváladék inkább sűrű és a garat felé távozik, hátsó garatfali csorgást -másnéven postnasal drip – okozva ezzel. Ez a tünet fekvő helyzetben még inkább felerősödhet, amiből a beteg gyakran csak annyit érzékel, hogy amint lefekszik, erős köhögési roham tör rá – amit a lecsorgó váladék ingerel.

Felhőmaszk - ilyen is van, mi az?  [0]

A nátha elleni szerek nem, csak az allergia kezelése segíthet

Ha tartós orrdugulással, elhúzódó köhögéssel küzd, nem érdemes a megadott időn túl recept nélkül kapható náthaelleni szerekkel kísérleteznie. Fül-orr-gégészeti kivizsgálás – szükség esetén allergiavizsgálat - során meg lehet határozni a tüneteket kiváltó okot és azt célzottan kezelni. Ha bebizonyosodik, hogy a tüneteket valóban háziporatka allergia okozza, akkor a megfelelő kezelés mellett a lakás rendszeres és alapos takarításával, némi változtatással – magas fokon mosható ágynemű, felesleges kárpitozott bútoroktól, szőnyegektől célszerű megválni, magas hőfokon mosható ágyneműt beszerezni, a fellelhető penészedést megszüntetni– lehet csökkenteni a tünetek erősségét és növelni a kezelés hatékonyságát.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://new.vital.hu/natha-influenza-eldonteni