Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://new.vital.hu)

Ritka menstruáció - milyen bajt jelezhet?

A nőgyógyászati rendelőkbe érkező páciensek nagy része menstruációs zavarokkal küzd. Ezeknek egyik típusa az, amikor túlságosan is ritkán jelentkezik vérzés. Hogy ez pontosan mit jelez, arról dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológuságát kérdeztük.

Mikor számít túl ritkának a menstruáció?

A menstruációs vérzés kb. 28 naponta jelentkezik, ám a 24-32 napos ciklus is normálisnak számít. Amennyiben ettől eltér, úgy menstruációs zavar áll fenn. A túl ritka menstruációt oligomenorrhoea- nak nevezzük, melynek hátterében leggyakrabban hormonális probléma áll, ám előfordulhat, hogy daganat vagy gyulladás okozza a panaszt.

Hormonzavar a ritka menstruáció hátterében

Mivel a vérzést igen bonyolult hormonális folyamat szabályozza, melyben részt veszt többek között az ösztrogén, a progeszteron, a LH és az FSH hormon is- természetesen meghatározott mennyiségben. Amennyiben a rendszerbe hiba csúszik, úgy a ciklusban zavar keletkezik. A túl ritka menstruációt rendszerint endokrin probléma okozza, ezért érdemes mielőbb szakemberhez fordulni, aki ultrahang- és laborvizsgálat útján eldönti, mi is áll a ritka vérzés hátterében. Ennek során figyelembe veszi az említett hormonokon kívül még többek között a tesztoszteron, a prolaktin és az inzulin szintjét is, hiszen ha ezek mennyisége a referenciatartományon kívül esik, az könnyen okozhat menstruációs zavarokat.

Ritka menstruációs vérzés okai

• pszichés zavar • anovuláció • testsúlyzavarok • IR/PCOS • D-vitamin hiánya • gyulladás • daganat • hosszú folliculáris fázis

Peteérés hiánya

Ha túl ritkán jelentkezik menstruációs vérzés, az általában a peteérés hiányára utal, mely mögött hormonzavar húzódik, amit kezelni szükséges (kivéve szülés után és klimax tájékán). Mivel ekkor nem következik be ovuláció, ezért a terhesség sem jöhet létre, így igen gyakori, hogy családalapítási szándék miatt fordulnak orvoshoz a problémával a nők. Ez esetben ki kell deríteni, mi is áll az anovuláció mögött, mivel a kezelés a kiváltó októl függ - mondja dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusága. A peteérés hiánya mellett ritka menstruációt okozhat a normálisnál (14 napnál) hosszabb folliculáris, vagyis a tüszőérési fázis. Ez a szakasz a vérzés első napjától az ovulációig tart, melynek során az FSH hormon hatására a petefészkekben tüszők fejlődnek és a méhnyálkahártya folyamatosan vastagszik.

Hogy mi okozza az említett zavarokat, azt csak alapos vizsgálatok útján lehet kideríteni, ám a legtöbbször (korai) klimax, IR/PCOS, D-vitamin hiánya, pajzsmirigyzavar, magas prolaktin szint, ösztrogéndominancia, diabetes áll a háttérben. Szerencsére a legtöbb állapot gyógyszeresen és életmódváltással, AVIVA tornával igen gyorsan és sikeresen kezelhető, így a menstruáció normalizálódik.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://new.vital.hu/menstruacio-ritka-okok