John Hardy, Bart De Strooper és Michael Goedert Nagy-Britanniában dolgozó neurológusok és Christian Haass német tudós feltárták azokat a kulcsfontosságú fehérjeváltozásokat, amelyek a demencia leggyakoribb változatát okozzák. Hardy a díj átvételekor azt mondta, reméli, sikerül új gyógymódokat kidolgozni. A megosztott díj egy részét az Alzheimer-kóros betegek ápolására adományozza. Az Alzheimer-kór és a demencia más fajtái mintegy 50 millió embert sújtanak a világon, egyelőre nincs olyan gyógyszer, amely meg tudná állítani a betegséget.
Két meglepő tipp a szellemi frissesség megőrzéséért > > > [1]
John Hardy - jelenleg a londoni University College professzora - többek között az Alzheimer-kórhoz köthető hibás géneket kutatja. Ezek a genetikai hibák állnak az idegsejtek károsodását elindító béta-amiloid-felhalmozódás hátterében. Ez az elmélet az Alzheimer-kór kutatásának központi kérdése majdnem 30 éve. Hardy és kutatótársa, Christian Haass, a Müncheni Egyetem professzora később felfedezték, hogy változik az amiloidtermelés azoknál, akik az Alzheimer-kór egy ritka, örökletes formájában szenvednek. Michael Goedert, a Cambridge-i Egyetem kutatója eközben egy másik káros fehérje, a tau fontosságát fedezte fel, Bart De Strooper, a brit Demenciakutató Intézet igazgatója pedig azt, hogy a szekretáz nevű fehérjék működését megváltoztató genetikai hibák hogy vezetnek az Alzheimer-kórhoz. Az idegtudományi Nobelként is emlegetett Agy-díj a legnagyobb pénzjutalommal járó elismerés ezen a szakterületen.
Állati jó pólók állatimádóknak Amerikából, egyedi, gyönyörű design-al>>> [2]
A díjazottak megosztoznak az egymillió eurós összegen. A keddi bejelentés után május 9-én Koppenhágában adják át a dániai Grete Lundbeck Európai Agykutatási Alapítvány által létrehozott díjat.