Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://new.vital.hu)

Ekcémás? A kozmetikus sokat segíthet

Az ekcémás bőr ápolásában a bőrgyógyászati ellátáson túl a kozmetikai kezelés is rendkívül hangsúlyos. Peterman Krisztina, a Dermatica mesterkozmetikusa, gyógykozmetikusa a tünetek fellángolásának megelőzésére, a nem érintett bőrterületek ápolására hívta fel a figyelmet.

Mi az a dermatitis?

A dermatitis bőrgyulladást jelent. Leggyakrabban kontakt dermatitis-szel találkozunk, ami kialakulhat irritatív vagy allergiás alapon. Ez esetben a panaszokat a bőrrel érintkező valamilyen külső tényező, sokszor a hétköznapok során gyakran használt tárgyak, kozmetikumok, vegyszerek váltják ki. Súlyosabb esetben a közvetlenül érintkező bőrfelületek mellett más testrészen is megjelenhetnek hasonló tünetek. Az atópiás dermatitis elsősorban a gyermekkor bőrbetegsége, azonban a tünetek elhúzódhatnak egészen a felnőttkorig, főként az arcon, a végtagokon, a kezeken jelentkeznek a vörös, viszkető foltok, plakkok, nedvedző hólyagocskák is kialakulhatnak. A plakkok egymásra rétegződhetnek, így megvastagodhat a bőrfelület, ami továbbra is viszket, gyulladt és tovább vastagszik - beindul egy ördögi kör. Ezután kisebb-nagyobb mértékben hámlik is a felszíne. Ilyenkor könnyen felülfertőződik, ami tovább rontja a bőrképletet. A hólyagok kivakarásával aztán tovább nő a góc kiterjedése. Az ekcémáról tudni kell, hogy váltakoznak a krónikus és akut időszakai. Az erős viszketési inger az akut szakaszban jelentkezik, és a tünetmentes időszakokban megszűnik.

A nők viszik ezt a hatalmas társadalmi terhet>>> [1]

Mi minden provokálhat?

Az atópia hajlamot jelent, vagyis ez a bőrbetegség genetikailag erre hajlamos személyeknél alakul ki, ám az öröklődés mellett a külső környezeti faktorok, például az étkezés, a hideg, a fagyás, a csípős szél, a bőr fokozott igénybe vétele (mosogató- tisztítószerek, egyéb vegyi anyagok használata) is provokálhatják vagy súlyosbíthatják a tüneteket. Az érintetteknél gyakrabban fordul elő egyéb allergia, szénanátha, súlyosabb esetben asztma. A stressz, a fáradtság ront az ekcémás tüneteken. A javulás mögött is állhat például a visszanyert lelki egyensúly, egyes esetekben a napfény és minden esetben sokat segíthet a gyógykozmetikusi kezelés.

Két meglepő tipp a szellemi frissesség megőrzéséért>>> [2]

Mi a cél az ekcémás bőr kozmetikai kezelésekor?

A kozmetikai kezelés célja kiegészíteni az orvosi kezelést, illetve javítani a régóta fennálló állapoton. Bizonyos testrészekről az ekcéma láthatóan teljesen visszaszorítható, ami természetesen nagyon nagy változást, életminőség javulást jelenthet a páciensnek, akinek tisztában kell lennie azzal, hogy bár a betegség nem gyógyítható, de sokáig tünetmentessé tehető - hangsúlyozza Peterman Krisztina, a Dermatica mesterkozmetikusa, gyógykozmetikusa.

Milyen kozmetikai célok érhetők el ekcémás pácienseknél?

- a mikrokeringés javítása, - a viszketés csillapítása, a gyulladás csökkentése, a bőr felsarjadzásának, megvastagodásának megelőzése, illetve visszakoptatása, - a bőr irritációs terhelésének csökkentése, - a bőr helyi anyagcseréjének felgyorsítása, - szükség szerint a bőr hidratálása személyre szabott, speciális hatóanyagokkal krónikus stádiumban, - felülfertőzések kialakulásának megakadályozása, megszüntetése, - a kellemes közérzet fenntartása. Peterman Krisztina szerint, ha a páciens kitartóan, következetesen végigviszi a kúrát és nem feledkezik meg az otthoni kezelésről sem, helyileg javul a bőrének állapota, tapintása és elnyújtható a tünetmentes időszakok hossza.

Jó tanácsok a mindennapokra

• Bőrszárazság esetén a legfontosabb teendő a megfelelő és rendszeres hidratálás, lehetőség szerint speciálisan az ekcémás bőrre kifejlesztett termékekkel. • Használhatnak a gyógynövényes (palástfű, katángkóró, szederlevél, ánizsmag, tejoltó galaj, fűzfakéreg) borogatások, leöntések, kénes gyógyfürdők. • Ha kizárható a bőrtünetek mögött meghúzódó ételintolerancia, nem szükséges speciális diéta, bár a gyógykozmetikus szerint hasznos lehet a fehérjemegvonás. Ajánlatos kerülni az erős, fűszeres ételeket, a tartósítószereket és adalékanyagokat és friss, teljes értékű élelmiszert fogyasztani. • Műszálas ruhák, angóra és gyapjú helyett ajánlott jól szellőző, nedvszívó pamutruhát választani. • A szívtől távol lévő testrészeket kell a legmelegebben tartani, kerüljük a bokavillantást a téli időben. A keringést és a kötőszöveteket is terheli a hidegnek kitettség. • A fém kiegészítők irritálhatják a bőrt, fokozzák a kontakt dermatitis kockázatát. • Panaszmentesen is hasznos, ha évszakváltáskor felkeressük a gyógykozmetikust, aki előkészítheti a bőrt a változásra.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://new.vital.hu/dermatitis-dermatica