Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://new.vital.hu)

El akarja kerülni az inzulinterápiát? Ezeket tegye!

Amint valakinél diagnosztizálják a 2-es típusú cukorbetegséget, egyből maga előtt látja azt, ahogy élete végéig inzulinnal injekciózza magát. Pedig nagyon gyakran ez elkerülhető. Hogy mikor és mi mindent kell ez ügyben tenni a betegnek, arra dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa ad választ.

Mikor van szükség inzulinterápiára?

1-es típusú cukorbetegség esetén kivétel nélkül, minden beteg inzulinterápiára szorul az inzulin hiánya miatt. 2-es típusú diabetes esetén azonban a szervezet saját inzulinjának csökkent termelődése, vagy csökkent hatása miatt emelkedik a vércukorszint. A vércukor szint magassága határozza meg, hogy milyen kezelést kezdünk. Mérsékelt vércukorszint emelkedés esetén az első kezelési mód az életmód terápia (diéta, mozgás). Ha az nem vezet eredményre, akkor ennek folytatása mellett gyógyszerre van szükség. Amennyiben az értékek lényegesen magasabbak, akkor többfajta gyógyszer vagy inzulin terápia indokolt. Az inzulint egyedül injekcióval lehet a szervezetbe juttatni, mivel tabletta formájában a gyomorban megemésztődne. Emiatt sokan tartanak ettől a kezelési formától, így mindent megtesznek annak érdekében, hogy ne kelljen szúrniuk magukat, ha mégis, akkor a lehető legkevesebb ideig, hogy utána tablettára válthassanak.

Ha még nem kell inzulin, így lehet a jövőben elkerülni

Az újonnan diagnosztizált betegnél, ha a vércukor emelkedés még nem túl magas, az orvos életmód terápiát (személyre szabott diéta és rendszeres mozgás), valamint szükség esetén gyógyszeres kezelést ír elő. Ha a beteg az utasításokat betartja, elkerülheti azt, hogy inzulinra legyen szüksége. Bár az állapot nem gyógyítható, viszont igen jól kordában tartható-akár inzulin nélkül is. „Ha a páciens vércukor értékei nem kiugróan magasak, úgy az inzulinterápia helyett speciális diétát és rendszeres testmozgást javaslunk, illetve szükség esetén gyógyszeres kezelést. Sokszor már egyedül az életmód változtatás is eredményre vezet, így a betegnek nem kell sem tabletta, sem injekció. Az idővel, ha a vércukor értékek emelkednek tablettaszedés mellett,, előfordul, hogy inzulinra kell váltani, akár ideiglenesen, akár véglegesen. Első lépésben a tablettás kezelést lefekvéskor adott inzulinnal egészíthetjük ki. Ma már a tablettás kezelés mellett vannak olyan készítmények, bár ezek már injekció formájában, amelyek a szervezet inzulin készletének jobb kihasználását, az ellenhormonok szintjének csökkenését biztosítják, sőt a hasnyálmirigyben az inzulin termelő béta sejteket is védik - mondja a diabetológus.

Ha már kell inzulin, de el akarja hagyni

Előfordulhat, hogy a betegnél már nagyon magas vércukor értékekkel diagnosztizáljuk a cukorbetegséget. Ekkor az orvos inzulin kezelés mellett kell döntsön, tekintetbe véve a beteg általános állapotát, korát, szövődményeit. Átmenetileg inzulin terápiára lehet szükség, műtét, lázas állapot esetén is. Ezt követően, ha az állapota rendeződik, vissza lehet térni a ,tablettás gyógyszeres kezelésre. „2-es típusú cukorbetegségben, ha a beteg betartja az utasításokat az életmód változtatása terén, van remény arra, hogy vissza lehessen térni a gyógyszeres kezelésre. Sajnos vannak, akik megelégszenek azzal, hogy beadják maguknak az inzulint, ám az életmódjukon nem szeretnének nagyban változtatni. Náluk valószínű, hogy nincs lehetőség váltásra, hiszen ahhoz, hogy át lehessen térni gyógyszerre, a betegnek is meg kell érte dolgoznia. Ehhez első körben be kell tartani a személyre szabott diétát, melyet szükség esetén pontosítani kell. Egy tapasztalt dietetikus ebben óriási segítségére lehet a betegeknek, hiszen a diéták nem mindenkinél vezetnek eredményre, sok minden befolyásolja, hogy milyen gyógyszeres terápia mellett milyen étkezést is kell követni, ráadásul ez időről időre változhat is. Emellett nagyon fontos a rendszeres testmozgás is (mind a kardió, mind az erősítő edzések)- előzetes állapot felmérés után” - mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

2-es típusú cukorbetegségben ajánlott testmozgás: heti legalább 150 perc, közepes intenzitású (maximális szívfrekvencia 40-60%-a) kardio mozgás úgy elosztva, hogy ne teljen el 2 napnál több mozgás nélkül. Emellett izomerő-növelő edzés is végezhető heti 2-3 alkalommal, egy-egy gyakorlatot 8-10 ismétlésével.



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://new.vital.hu/cukor-inzulinterapia