Az Európai Kardiológiai Társaság EP Europace című folyóiratában, nemrégiben megjelent tanulmány szerint az EU-ban 2016-ban hozzávetőlegesen 7,6 millió 65 éven felüli embert érintett a pitvarfibrilláció problémája, amely a mostani gyorsütemű növekedés mellett 2020-ra akár a 14, 4 milliót is elérheti. Ennek megfékezése érdekében nagy hangsúlyt kell fektetni a megelőzésre, hiszen ha a genetikai rizikófaktorokat nem is, de az életmódból adódó problémákat ki lehet küszöbölni. Fiatalként, illetve időskorban egyaránt szükség van az egészségtudatos hozzáállásra, és a megfelelő tájékozottságra.
Melyek lehetnek a pitvarfibrilláció legfőbb kiváltó okai?
A ma már népbetegségnek számító pitvarfibrilláció kialakulásának okát pontosan nem lehet meghatározni. Az életkor előrehaladtával egyre gyakoribbá válik, de sajnos a fiatalokat sem kíméli. Vannak olyan társbetegségek, mint például a magasvérnyomás, cukorbetegség, pajzsmirigy betegség, stb., amelyek fokozhatják a betegség kialakulását. Illetve vannak olyan életmódbeli tényezők, amik növelhetik a pitvarfibrilláció kialakulásának kockázatát: túlzott alkoholfogyasztás, elhízás, nagy mennyiségű koffein, stressz és a mozgásszegény életmód.
Milyen veszélyt jelenthet a mozgásszegény életmód?
A mozgásszegény életmód kihat az egész testünkre és a lelkünkre is. Sportolás nélkül többek között megnő az elhízásnak, szív-érrendszeri betegségeknek, a szívrohamnak, a stroke-nak és a cukorbetegségnek a kialakulási kockázata. A mozgás hiánya ezen kívül negatív hatással van az anyagcserénkre, valamint jóval stresszesebbé és fáradékonyabbá tesz minket.
Milyen veszélyt jelenthet a túlzott terheléssel járó testmozgás?
A testmozgásnál is meg kell tartani a mértékletességet, mert a túlzásba vitt sportolásnak is lehetnek negatív hatásai. Az intenzív sportolás különösen rossz hatással lehet a szívre, aminek következtében eltérő elváltozások jelentkezhetnek, mint például a szívmegnagyobbodás. A nagy erőkifejtéssel járó sportok, mint pl. a súlyemelés által a szívizom vastagodhat meg, a dinamikus mozgásoknál, mint a futás, a szívüreg tágulhat ki.
Hogyan ismerhető fel egy pitvarfibrillációs epizód? Hogyan lehet tenni ellene?
Vannak, akiknél a pitvarfibrilláció nem jelentkezik egyértelmű tünetekkel, másoknál azonban szapora, rendszertelen szívdobogásérzés, szédülés és légszomj jelentkezik. Habár ezeket megállítani nem lehet, a kiváltó okokat lehet kontrollálni. A pitvarfibrillációs epizód előfordulását serkentheti például a koffein, a stressz, a kevés alvás. Emellett okozhat ilyen epizódot a megerőltető mozgás végzése is. Fontos azonban, hogy általánosságban véve a rendszeres testmozgás jótékony hatással lehet a betegekre, egészségük megőrzésében.
Milyen terápiák állnak rendelkezésre azok számára, akiknél fennáll a pitvarfibrilláció?
A stroke, valamint az azt előidéző vérrög kialakulási kockázatának csökkentésére különböző gyógyszeres terápiák állnak rendelkezésre, amelyeket a szakorvos írhat elő átfogó kivizsgálás és pontos diagnózis felállítását követően. Pitvarfibrilláció kezelésére gyakori gyógyszeres megoldást jelenthetnek a ritmusszabályozó vagy a véralvadásgátló (antikoaguláns) készítmények. Míg előbbi a gyors szívverés lassítására szolgál, addig az utóbbi a vérrögök kialakulását akadályozza meg, valamint a már meglévő rögök feloldását segíti. Napjainkban a pitvarfibrilláció kezelésére szolgáló terápiák hatékonyan, szájon át bevehető formában elérhetők, így a betegség kordában tartása nem okoz kényelmetlenséget - nem igényli a véralvadás monitorozását, nem kell a dózist módosítani, valamint gyógyszer- és ételinterakciókkal lényegesen kevésbé kell számolni mellette.
Lehet-e pitvarfibrillációval teljes, hosszú életet élni?
Rendszeres orvosi konzultáció mellett pitvarfibrillációval is lehet gondtalan, aktív életet élni. Érdemes a rendszeres testmozgást fokozatosan bevezetni a mindennapokba. A kezdetben csak néhány perces, tempós séta idővel hosszabb időtartamúvá válhat, később pedig akár a sebességét is lehet fokozni. Mindenképp fontos csökkenteni a testsúlyfelesleget. A hangsúly az egyénre szabott, kiegyensúlyozott, rendszeres mozgáson van, amely jótékony hatással bír a pitvarfibrillációval élő betegek életére is.