Az egészséges szem állandóan könnyben fürdik. Ez a speciális összetételű folyadék fontos szerepet tölt be az éleslátásban, emellett oxigénnel, vitaminokkal és tápanyagokkal látja el a szaruhártyát, védi a szemet a különböző fertőzésekkel szemben, emellett szükség esetén hozzájárul ahhoz, hogy a szembe jutó idegen testek könnyebben távozzanak. A folyadékot a szem környékén található különböző könnymirigyek termelik, a felesleg pedig a belső szemzugban található kis csatornákon keresztül az alsó orrkagylóba távozik.
A könny összetétele olyan, hogy a benne található lipidrétegnek köszönhetően egy ideig folyamatos filmréteget képez a szemfelületen, azonban ez időről időre felszakad. Ilyenkor pislogással újítjuk meg a filmréteget. Ha a könnytermelésünk csökken vagy a könny összetétele módosul (és ezért a szokottnál gyorsabban párolog el), esetleg a pislogás ritmusa, szabályossága megváltozik, akkor a szemfelületen a folyadék filmrétege megszakad, és a szaruhártya kiszáradhat.
Mi okoz szemszárazságot?
A szemszárazság hátterében számos ok húzódhat meg. A szakirodalom ezeket két alapvető csoportra osztja. Az egyik az ún. Sjögren-szindrómához kapcsolódik: ez olyan autoimmun betegség, mely a könny- és nyálmirigyek krónikus gyulladásával jár. Ilyenkor a csökkent könnytermeléshez további jellemző tünetként szájszárazság is társul. Ez azonban a ritkább ok. Sokkal gyakoribb, hogy nem ez a betegség húzódik meg a háttérben.
A normális könnytermelés az öregedési folyamatok következtében is csökkenhet, különösen gyakran jelentkező tünet a változó korban lévő nőknél. A szemszárazság hátterében a könnytermelő mirigyek megbetegedése, A-vitamin-hiány, pajzsmirigy-túlműködés, gyógyszermellékhatások, a gyomor-bélrendszer működését befolyásoló szerek, vagy külső környezeti tényezők (száraz, meleg, légkondicionált helyiség, szél, cigarettafüst, kontaktlencse-viselés) egyaránt állhatnak.
A rossz pislogási ritmus okai azonban mi magunk is lehetünk. A feszült összpontosítás, a hosszas olvasás, a számítógép-monitor huzamosabb ideig történő nézése is okozhatja a kellemetlen tüneteket.
Tünetek
[A száraz szem szindróma tünetei meglehetősen széles skálán mozognak, kezdve az egyszerű, enyhe diszkomfortérzettől a viszketésen át egészen a szúró fájdalomig, állandó idegentestérzetig. Jelentkezhet homályos látás, szemkivörösödés, fényérzékenység, nehezen mozgatható szemhéjak, sőt paradox módon olykor még könnyezés is, ami azonban már a szaruhártya sérülését követő reflexkönnyezés. Súlyosabb esetekben a szaruhártyán elvékonyodás, hámhiány, esetleg fekély is kialakulhat.
Kezelés
A kezelés iránya háromféle lehet:
1. a hiányzó könnymennyiség pótlása,
2. a könnyelfolyás gátlása, megszüntetése,
3./ a könnytermelés fokozása.
Az okok sokfélesége miatt a szemszárazsággal minden esetben szakorvoshoz kell fordulni. Először természetesen a kiváltó okokat kell megszüntetni, azonban ez nem mindig lehetséges. Ilyenkor a tünetek kezelése a cél, vagyis az elvékonyodott, instabil könnyfilmréteg helyreállítása és annak a megfelelő ideig történő fenntartása.
[Használhatunk olyan szemhéj spray-t, ami javítja a szemhéj hidratáltságát, segít a könnyfilm lipid komponensének helyreállításában, csökkenti a szemhéj irraitáltságát, gyulladását. Kapható olyan szemhéj spray is, amit vízálló sminkre is használhatunk.