A személyes gondoskodásnak jól körülírt dinamikája és szakaszai vannak, amiket nem árt ismernünk ezeket ahhoz, hogy megfelelően tudjunk saját magunkra is odafigyelni és gondoskodni a folyamat során.
A kezdeti szakaszban a legtöbb hozzátartozó magabiztosan és örömmel lát neki a gondoskodás feladatának. Pozitívan tekint erre a kötelességre és azt reméli, hogy idővel majd el fognak múlni a nehézségek. Lassan azonban a lelkesedést felváltja a monotónia és egyre inkább megéljük a hullámvölgyeket. Egy idő után pedig szinte elkerülhetetlen, hogy elfáradunk a gondoskodásban és ilyenkor nehezebben is vesszük az akadályokat. A kiégés akkor jön el, amikor már olyan mértékű a személyes gondoskodást nyújtó hozzátartozó érzelmi kimerültsége, hogy kezdi magát eltávolítani a demenciával élőtől és a gondoskodás mechanikussá válik. Gyakoriak a depresszív, cinikus, érzelemmentes megnyilvánulások és ebben a helyzetben rendkívüli erőfeszítést jelent már a személyes gondoskodás.
Annak érdekében, hogy elkerüljük ezt a spirált és megelőzzük a kiégést, érdemes folyamatosan monitoroznunk a gondoskodással járó stressz jeleit és ha azt érezzük, túlterhelődtünk, mindenképpen keressük pszichológus vagy pszichiáter szakértő segítségét, aki megfelelő támogatást tud nyújtani ebben az időszakban.
A gondoskodással járó stressz jelei:
• már az idejét sem tudja, hogy mikor tudott elmenni otthonról egy moziba, színházba vagy barátokkal találkozni
• egyre nehezebben koncentrál a feladataira
• az idő legnagyobb részében irritált és feszült
• gyakrabban betegszik meg
• elveszíti az érdeklődését régebben élvezetesnek tartott tevékenységekkel kapcsolatban
• nem tudja magát kialudni
• többet dohányzik vagy iszik alkoholt
• egyre többször csattan fel a demenciával élő felé, néha ok nélkül is
• úgy érzi, felesleges a gondoskodói tevékenysége
• akik intenzív stresszt élnek át, időnként úgy érzik, a legjobb lenne megszabadulni szerettüktől – ezt az érzést erőteljes bűntudat követi
A hosszú távú személyes gondoskodást nyújtók között igen gyakoriak a fenti stresszreakciók és fontos tudnunk, hogy nem kell ezekkel egyedül megbirkóznunk. A stressz és kiégés enyhítéséhez jelentősen hozzájárulhat a megfelelő pszichés segítség, ezért semmiképpen se ódzkodjunk szakértő felkeresésétől.
Segítség az interneten: felejtek.hu
Sokat segíthet az Alzheimer-kórra és más, demenciát okozó betegségekre specializálódott www.felejtek.hu [1] azoknak, akik érintett családtagjukat gondozzák. Nemcsak ezekről a betegségekről tudhatnak meg minden fontosat, hanem számos hasznos ápolási tanácsot gyűjtöttek össze a betegek hozzátartozói számára is. Ötleteket kaphatnak napi gondozás során felmerülő problémákhoz, például ahhoz, hogyan javítható a memória, milyen játékokkal, gyakorlatokkal lehet a lehető legtovább karbantartani. Nagyon fontos az is, hogy a felejtek.hu portálon keresztül sorstársakkal is megoszthatja a tapasztalatait és szakemberektől is kérhet segítséget, nemcsak orvosi, hanem szükség esetén jogi, esetleg társadalombiztosítási ügyekben is.
Szponzorált tartalom