Nyomtatás 
Forrás: Vital.hu (https://new.vital.hu)

A gondozó is veszélyeztetett

Hogy alszik éjszaka? Jól. Hányszor kel fel? Nem sokszor. Hányszor volt fenn múlt éjszaka? Tizenkét alkalommal. Ez csak egy újabb álmatlan éjszaka volt az alzheimeres beteget gondozó számára. A demens beteg ellátása igen sokat árthat a gondozó testi-lelki épségének. Sokan háttérbe szorítják saját igényeiket az alzheimeres beteg ellátása közben. Azt remélik, hogy megszűnik a stressz, ha nem gondolnak rá. A jelenlegi, post-covid időszak különösen nehéz, a pandémiás stressz utóhatásai, kimerülés érintheti a hozzátartozókat. A családtagok, gondozók feltöltődése elengedhetetlen. A felejtek.hu az Alzheimer-kórra és más, demenciát okozó betegségekre specializálódott platform ebben nyújthat kiváló segítséget.

A gondozóra nehezedő stressz része az alzheimeres beteg ellátásának. Lehet tenni ellene, azonban előbb fel kell ismerni.

A stressz tíz figyelmeztető jele

Egy demens beteg ellátása idő- és energiaigényes feladat, ezért igen megterhelő lehet. Az első lépés az, hogy felismerjük a stressz tüneteit magunkon vagy a környezetünkben élő személyen.

Ha az alábbi tünetek rendszeresen jelentkeznek, konzultáljunk háziorvosunkkal:

• Tagadjuk, hogy a betegség jelen van, és bármilyen hatással lenne a beteg életére: „Mindenki túlreagálja. Tudom, hogy anyu jobban lesz.”

• Dühösek vagyunk az alzheimeres betegre, magunkra, mindenki másra.: „Ha még egyszer megkérdezi, sikítani fogok!

• Visszavonulunk a szociális tevékenységektől, nem akarunk kapcsolatban lenni a barátainkkal, vagy nem akarunk részt venni olyan tevékenységekben, amelyeket korábban élveztünk.: „Nem érdekel, hogy találkozom-e velük.”

• Szorongunk minden újabb nap és a jövő miatt.: „Aggódom, hogy mi lesz, ha már nem tudok gondoskodni róla.”

• Depressziósak, szomorúak, reménytelenek vagyunk az idő legnagyobb részében.: „Nem érdekel. Mi a baj velem?”

• Kimerültek vagyunk, alig van erőnk elvégezni napi tevékenységeinket.„Nincs erőm bármit csinálni.”

• Álmatlanságban szenvedünk, felébredünk az éjszaka közepén, vagy zaklatott álmaink, rémálmaink vannak.: „Csak ritkán tudom végigaludni az éjszakát. Reggel nem érzem magam frissnek.”

• Indulatosan reagálunk, apróságokon sírva fakadunk, gyakran vagyunk ingerültek.: „Elsírtam magam ma reggel, mert nem volt itthon tej a kávémba. Aztán rákiabáltam a fiamra.”

• Nehezen megy a koncentrálás, problémát okoz a komplex feladatok végrehajtása.: „Meg szoktam fejteni a napi keresztrejtvényt. Mostanában örülök, ha a feléig eljutok.”

• Egészségügyi problémák lépnek fel, fogyunk vagy hízunk, gyakrabban leszünk betegek (megfázás), vagy tartós egészségügyi problémáink lesznek (hátfájás, magas vérnyomás).: „Tavasszal megfáztam és influenzás lettem, azóta nem tudok kilábalni belőle.”

Segítség az interneten: felejtek.hu

Sokat segíthet az Alzheimer-kórra és más, demenciát okozó betegségekre specializálódott www.felejtek.hu [1] azoknak, akik érintett családtagjukat gondozzák. Nemcsak ezekről a betegségekről tudhatnak meg minden fontosat, hanem számos hasznos ápolási tanácsot gyűjtöttek össze a betegek hozzátartozói számára is. Ötleteket kaphatnak napi gondozás során felmerülő problémákhoz, például ahhoz, hogyan javítható a memória, milyen játékokkal, gyakorlatokkal lehet a lehető legtovább karbantartani. Nagyon fontos az is, hogy a felejtek.hu portálon keresztül sorstársakkal is megoszthatja a tapasztalatait és szakemberektől is kérhet segítséget, nemcsak orvosi, hanem szükség esetén jogi, esetleg társadalombiztosítási ügyekben is.

 

Szponzorált tartalom

 

 



A cikket a vital.hu-n az alábbi címen találja meg:
https://new.vital.hu/demencia_stressz_kezeles