A diabéteszes láb, vagy más néven a cukorbeteg láb komplex szövődmények miatt alakul ki, hátterében az erek és az idegrendszer károsodása áll. Legnagyobb veszélye a diabéteszes láb kialakulásának, hogy akár lábamputációhoz is vezethet! Sokat tehet a sérülés, a sebek elkerülése érdekében a vércukorszint beállításával, a cukorbetegség szövődményeinek korai felismerésével és kezelésével: a rendszeres szakorvosi kontrollal.
Miután komplex szövődmények miatt alakul ki, komplex az orvosi segítség is: részt vesz benne diabetológus, sebész, ortopédorvos, gyógytornász, dietetikus.
A diabéteszes láb kezelésénél az elsődleges cél a mozgásképesség megőrzése, szükség szerint speciális talpbetétek alkalmazásával. Mit sem ér azonban az orvosi kezelés, akár a legmodernebb és leghatékonyabb sebészeti beavatkozás, amennyiben nincs betartva a diéta, valamint nincsenek megfelelően beállítva a páciens gyógyszerei!
Mire figyeljen?
• Rendszeres vércukorkontroll.
• Odafigyelés a cipőre, védő lábbelikre, a testmozgásra.
• Rendszeres otthoni lábvizsgálat, lábápolás.
• Már kisebb seb, sérülés esetén is forduljon orvoshoz a későbbi szövődmények megelőzése céljából.
Különösen veszélyes a cukorbetegek számára a fertőzött környezetben elszenvedett sérülés, annak nagyságától függetlenül. Ezért fontos a lábak rendszeres szakorvosi ellenőrzése (a bőr állapotának, a láb alakjának, a hő- és fájdalomérzet vizsgálata legalább évente).
Gyorsabb sebgyógyulás!
Az orvosi méz alkalmazásával jelentős mértékben csökkenthető a sebfelszín pH-ja, ezáltal felgyorsul a sebgyógyulás.
• Elkerülhető az elhúzódó gyulladásos folyamatokkal együtt járó vizenyő és váladékképződés.
• Az optimális, nedves gyógyulási környezet megteremtésével elősegíti a hegesedést és a hámosodást.