Az őrlőfogak felszíne barázdákból és csücskökből, „hegyekből és völgyekből” áll, hogy a táplálékot minél hatékonyabban tudjuk megőrölni. Sok esetben azonban a barázdák formája, mélysége lehetetlenné teszi a beszorult ételmaradékok megfelelő tisztítását, mivel annyira szűkek, hogy nem tud behatolni a fogkefe sörtéje. Nem véletlen tehát, hogy a barázdákból indul ki a szuvasodások nagyobb része. Különösen igaz ez gyermekkorban, mivel az előtörést követően a fogak külső rétege, a zománc még sérülékenyebb, könnyebben szuvasodik.
Ha azonban a fogbarázdát feltöltik tömőanyaggal, a tisztítás is könnyebbé válik, és az ételmaradékok, baktériumok sem tudnak lejutni a lezárt barázdába, így megelőzhető a fogszuvasodás.
A kezelés optimális időpontja
A barázdazárást a fog előtörését, felbukkanását követő első hat hónapban kell elvégezni, ekkor ugyanis még nagy valószínűséggel nem fertőződtek a barázdák, és nem indult el szuvasodás.
Fontos odafigyelni, hogy az első maradó őrlőfognak nincsen tejfog párja, vagyis nem valamelyik kiesett fog helyére nő ki, hanem hátul, észrevétlenül bújik ki a leghátsó tejőrlő mögött. Emiatt a szülők sokszor nem fedezik fel időben, s mire észreveszik, addigra a fog már szuvas lehet. A gyermek 6 éves kora körül – ekkortájt indul el ennek a fognak az előtörése – mindenképpen érdemes tehát külön odafigyelni ezekre a fogakra, és az előtörés után mielőbb megmutatni azokat fogorvosnak.
A második őrlőfog 12-13 éves kor körül bújik ki, míg a harmadik őrlő, a bölcsességfog előtörése 17-18 éves kor után bármikor megtörténhet.
A kezelés menete
A barázdazárás egy meglehetősen rövid, maximum 20-30 percet igénybe vevő kezeléstípus. A kezelés (mivel nem történik fúrás) teljesen fájdalommentes, így a legtöbb esetben érzéstelenítés nélkül történik. A fog felszínét egy speciális porral megtisztítják, előkészítik, majd folyékony tömőanyagot juttatnak a barázdákba. Ha az anyag teljesen kitöltötte a barázdákat, a fogorvos megvilágítja azt egy speciális lámpával, amíg teljesen meg nem köt. Ezt követően a fogorvos ellenőrzi az elkészült munka magasságát, a harapást, végül pedig simára és fényesre polírozza azt.
Kiterjesztett barázdazárás
Abban az esetben, ha a barázdákban már elindult egy kisebb szuvasodás, kiterjesztett barázdazárást alkalmaz a fogorvos. A kezelés menete hasonló az előzőekben leírtakhoz, a különbség annyi, hogy az első lépés a szuvasodás eltávolítása fúró segítségével, és ezt követi a barázdazáró anyaggal való feltöltés.
A kezelés után
Amennyiben az orvos máshogy nem rendelkezik, az elkészült, barázdazárt fog bátran használható, azonnal lehet vele rágni. A kezelést követően fontos a fog megfelelő ápolása, a nassolás, a ragadós, cukros ételek és szénsavas italok fogyasztásának mérséklése.
Mindenképpen időpontot kell kérni akkor, ha az elkészült barázdazárás emel, vagyis a kezelt fog előbb ér össze a szemben lévő fogakkal, mint a többi.
A barázdazárás fehér, fogszínű, vagy átlátszó anyaggal történik. Amennyiben az anyag elszíneződik, vagy körülötte szürkés-feketés a fog, mielőbb fel kell keresni a fogorvost, mert előfordulhat, hogy alászuvasodott. Hasonlóan érdemes fogorvoshoz fordulni, ha kiesik a barázdazáró anyag.
A barázdazárás finanszírozása
A barázdazárás társadalombiztosítási támogatással ingyenesen igénybe vehető kezeléstípus.