Jóváhagyta a szlovák törvényhozás szerdán azt a kormányelőterjesztést, amely a vonatkozó törvény módosítása által javít az egészségügyi dolgozók bérrendezésének ütemén, amelyet a kormány eredeti költségvetési konszolidációs intézkedései visszafogtak.
Egy héttel ezelőtt a szlovák orvosszakszervezet (LOZ) nyomásgyakorló akciójának keretében több ezer orvos kezdte beadni felmondását arra hivatkozva, hogy elfogadhatatlannak tartják az őket érintő éves bérkorrekció lassuló ütemét, ami a szlovák kormány október elején elfogadott konszolidációs csomagjának egyik takarékossági intézkedése lett volna.
Robert Fico kormánya a költségvetés konszolidációját célzó – 2,7 milliárd eurót (mintegy 1000 milliárd forint) kitevő – intézkedéscsomagját azzal indokolta, hogy az idő előtt távozó előző centrista-liberális kormány tarthatatlan állapotokat hagyott hátra a közigazgatásban.
A konszolidációs csomag egyik pontja az volt, hogy az orvosok az előző kormánnyal aláírt memorandumban kialkudott évi 9,7 százalékos helyett évi 3 százalékos béremelést kapnának.
Ezt a béremelési arányt az egészségügyi tárca később egy kompromisszumos javaslat alapján 6,44 százalékosra módosította.
A most elfogadott törvénymódosításban az szerepel, hogy az egészségügyi dolgozók egy része – elsősorban a nővérek, a szülészeti asszisztensek és a mentősök - esetében megőrzik a bérkorrekciónak a konszolidációs csomag előtti 9,7 százalékos éves ütemét.
A többi egészségügyi dolgozóra vonatkozóan az orvosoknak már felajánlott 6,44 százalékos bérkorrekciót irányozzák elő a jövő évre, 2026-ra pedig 8,05 százalékosra emelik ennek mértékét.