2024. Május 02. csütörtök
A májbetegségek kockázatát számos tényező növelheti -  A zsírmáj májzsugorodáshoz vezethet -  Milyen tünetekkel kell hepatológushoz fordulni?
Finom falatok, alkohol, dohányzás, laza kapcsolatok: a krónikus májbetegségek kialakulásához számos életmódbeli tényező is hozzájárul. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus a májbetegségek kockázatáról.

A májbetegségek kockázatát számos tényező növelheti

A máj életfontosságú szervünk, amely sok „megpróbáltatást” kibír, de nem szabad túlterhelni a kapacitását. Egy-egy átmulatott nyári este természetesen még nem jelent egyenes utat a májbetegségekig, de a zsírban gazdag, nagy mennyiségű étel és az alkohol rendszeres fogyasztása már kockázati tényezőnek számít ebből a szempontból.

Ugyancsak veszélyeztetheti a májat a szabados, megfelelő védekezés nélküli szexuális élet, ugyanis a hepatitisz, vagyis a májgyulladás egyes típusai nemi úton terjednek. Más részük a nem megfelelő higiénia, a nem adekvát főzési, sütési módok miatt alakulhat ki, vagyis minden téren fontos az odafigyelés.

Máj orvos

A krónikus májbetegségek kialakulásának rizikóját növelheti tehát többek közt a hepatitisz B- és C vírusfertőzés, az alkoholfogyasztás, a dohányzás, a cukorbetegség és kiemelten az elhízás.

A zsírmáj májzsugorodáshoz vezethet

Aki azt gondolja, csak a nagy mennyiségű alkoholfogyasztás jelent veszélyt a májra, az téved. Ugyanis az elhízás és az inzulinrezisztencia ebből a szempontból sokkal inkább veszélyezteti a májat, főként, hogy a nem-alkoholos zsírmájat meg kell különböztetni az alkoholfogyasztás miatt kialakult zsírmájjal.

A megfigyelések szerint a zsírmáj kialakulása sokkal inkább veszélyezteti a jelentős súlyfelesleggel élőket, ami viszont a májzsugorodás (cirózis) előszobája. A zsírmáj egyike azon anyagcsere-betegségeknek, amelyekről bebizonyosodott, hogy az elhízással és a mozgásszegény életmóddal összefüggésben jelentkeznek. Tehát nem csak a hideg sörrel és különleges koktélokkal, de a nagy evésekkel is ajánlatos vigyázni a nyári hónapokban (is), valamint a fizikai aktivitásról sem szabad teljesen megfeledkezni azoknak, akik vigyázni szeretnének a májukra.

Figyelmükbe ajánljuk a 35 éve működő Gyógyfű Kft. méregtelenítő teáit. A gyógyteák a legmagasabb minőségű GMP rendszerben készülnek, a természet tiszta erejét kínálják Önnek.

A Gyógyfű DETOX REX gyógyteája hatóanyagainak köszönhetően jelentős méregtelenítő hatással bír.

A gyógytea a máj, mint a méregtelenítésben fontos szerepet játszó szervünk védelmére szolgál, annak működését támogatja.

Az összetevők többirányú, sokoldalú gyógyhatással rendelkeznek. Többek között antidiabetikus, tumorellenes, gyulladásgátló, antioxidáns hatást ismertet a szakirodalom.

 

Javasolt fogyasztási mennyiség: 3-4 csészével napközben.

Megnézem a magas minőségű DETOX REX  teát a Gyógyfűtől>>

A felhasznált gyógynövények hivatalos drogként találhatók az Európai Gyógyszerkönyvben. A legnagyobb arányban alkalmazott máriatövis a mediterrán régióban az ókor óta ismert és használatos máj-, lép- és epebetegségek kezelésére. A citromfű májfunkciót támogató szerepét az újabb kutatások tárták fel.

Detox rex gyógytea

Az összetevők hatásai:

Máriatövismag:

A máj kötőszövet-gyarapodással, majd zsugorodással járó betegségében (cirrhosis hepatitis atrophica) túlzott, rendszeres szeszesital-fogyasztás, egyes vegyszerek és gyógyszerek okozta májkárosodások, zsírmáj kezelésére javallják.

Citromfű:

" A népi gyógyászatban a citromfüvet teakeverékek kedvelt alkotórészeként számos betegségre használják. Görcsoldó, emésztést serkentő, étvágyjavító, vírusölő, nyugtató hatása miatt rossz közérzet, gyomor- és bélpanaszok, epe- vagy májbántalmak kezelésére alkalmazzák.

Milyen tünetekkel kell hepatológushoz fordulni?

Mindazoknak, akik valamilyen rizikófaktorral rendelkeznek és esetleg bizonyos tüneteket is tapasztalnak, fontos kivizsgáltatniuk magukat. Ezek a tünetek az alábbiak:

• állandó alhasi fájdalom, puffadás,

• krónikus fáradtság,

• étvágytalanság,

• nem szándékos fogyás,

• tartós hasmenés,

• hányinger, hányás,

• véres, túl világos vagy túl sötét széklet,

• gyors pulzus,

• ödéma a lábon, a bokán,

• sárgaság a bőrön és a szemfehérjén.

Ezen tünetek nagy része nagyon sokszor valamiféle általános betegség, esetleg enyhe fertőzés tünetei lehetnek, és néhány nap alatt maguktól rendeződnek. A tartós panaszokra, az erősebb tünetekre, illetve az olyan speciális tünetekre, mint a sárgaság, azonban mindenképpen fel kell figyelni – hangsúlyozza dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus.

Máj2

A kivizsgálás alapján számos vizsgálatot is elvégezhetünk, illetve elrendelhetünk – a laborvizsgálatoktól a hasi ultrahangig, a máj szerkezeti vizsgálattól a biopsziáig. Ezek a vizsgálatok szükségesek lehetnek a pontos diagnózis felállításához, hogy időben felfedezve megállíthassuk a májat fenyegető folyamatokat.

 

Szponzorált tartalom  


Forrás: Hepatológiai Központ
2022. 07. 15.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés