Tudósok egy csoportjának ugyanis nemrég sikerült bőrből őssejteket előállítaniuk, melyek a szövetek és a szervek egyik alapkövei.
„Ez valóban olyan, mintha magát a Szent Grált találtuk volna meg. Néhány egyszerű bőrsejtből képesek vagyunk őssejteket előállítani” – nyilatkozta Dr. Robert Lanza sejtbiológus „Mintha az ólmot változtatnánk arannyá. [... Bár a módszer egyelőre még gyerekcipőben jár, a felfedezés maga szinte felbecsülhetetlen” – tette hozzá a professzor, akinek őssejtkutatásai már így is több ezer ember életét mentették meg.
Az új eljárás segítségével az orvosok a beteg saját bőrszöveteiből állítják elő az őssejteket, így az ilyen módon létrehozott szerv kilökődésének esélye nullára csökken. Emellett a módszernek köszönhetően az orvosok közvetlen közelről tanulmányozhatják az egyes szervek működését, valamint a gyógyszerek és betegségek hatásait.
Az őssejtek képesek saját magukat szaporítani, és 220 különböző sejtté alakulni. Előállításuk eddig problémás volt, ugyanis csak emberi embriókból tudták kivonni a sejteket, az új eljáráshoz azonban nincs szükség embriókra, egyszerű bőrszövet kell csupán az őssejtképzéshez.
Az új módszer egyik legnagyobb előnye az egyszerűség. Mindössze négy génre van szükség, hogy a bőrsejtet őssejtté alakítsák vissza, és az eljárás egy egyszerű biológiai laboratóriumban is elvégezhető.
Az egyetlen veszélyforrást a sejtmutáció jelenti, ugyanis az eljárás során egy retrovírust alkalmaznak a gének kivonására. „Még nem tudunk eleget a sejtek pontos működéséről, ezért a régi, embrió-módszer továbbra is fontos szerepet játszik majd az őssejtes gyógyításban” – nyilatkozta James Thomson, a Wisconsini Egyetem orvosa, az egyik kutatócsoport vezetője.