Önkéntesek egy csoportjával különböző stresszes feladatokat végeztettek el ausztrál kutatók, majd egy prezentáció megtartására kérték fel őket, amelyet aztán az esetek egy részében a kutatók provokálásképpen meg is kritizáltak. A résztvevők a kísérlet közben inni kaptak: egy részük cukrot, a többiek pedig mesterséges édesítőt tartalmazó limonádét.
Az Új-Dél-Wales és Queensland Egyetem kutatói szerint jobban állták a sarat, kevésbé borultak ki azok, akik cukros italt kaptak – írja a brit Telegraph című lap online verziója.
A magyarázat szerint a szőlőcukorra (glükózra) szükség van az agy működéséhez, így ahhoz is, hogy az ember önuralmat tudjon tanúsítani, és stresszhelyzetben tudatosabban tudjon reagálni.
A közkeletű nézettel ellentétben, amely szerint a cukor fogyasztása impulzív viselkedéshez vezethet, az ausztrál pszichológusok azt javasolják, hogy olyan helyzetek előtt, amikor provokációnak lehetünk kitéve, például egy munkahelyi értekezleten, egy cukros ital elfogyasztásával hatásosan csökkenthető lehet annak a veszélye, hogy ösztönösen, agresszívan reagáljunk.