2024. November 30. szombat

válaszok: szex, pszichiátria

Dr. Vizi János szexológus, pszichiáter válaszol


Este pánikrohamok törnek rám, amikor egyedül vagyok
25 éves nő vagyok és már nagyon régóta mély depresszióban szenvedek. A depresszió mellé 3 éve kialakult a pánikbetegség is. A pánikbetegség kiváltó oka az egyedül lét és csak este, éjszaka tör rám. Heves szívdobogást, remegést, hányást, sírógörcsöt kapok a pánik alatt és addig nem múlik el, amíg valaki a családból vagy a közeli baráti táraságomból nem ér haza. A pánikbetegség előzménye, hogy 3 éve otthon voltam egyedül és tényleg rosszul lettem (hozzáteszem nagyon sokat voltam egyedül mindenféle probléma nélkül). A szívem gyorsan kezdett verni és remegtem, teljesen lefehéredtem, minden ok nélkül (egész nap jó kedvem volt). Bementem az ügyeletre ahol az orvos azt mondta, hogy valószínű idegi kimerültség okozta a tüneteket, ez vizsgaidőszak után 3 héttel volt, és tény, hogy 2 tantárgyból kudarcot vallottam és ezért nem tudtam akkor diplomázni, de nem voltam igazán szomorú a vizsgák miatt. A rosszul lét után elmentem teljes kivizsgálásra és mindent rendben találtak, ettől megnyugodtam, de a pánik ennek ellenére nem szűnt meg. Elmentem egy pszichiáterhez hetente 2X jártam és gyógyszeres kezelést is kaptam. Szednem kellett kedélyjavítót napi 1 és nyugtatót reggel 1-t este 2-t, de semmi jobbulást nem érzékeltem. Egy év után elmentem egy másik doktorhoz, akivel a gyógyszeres kezelés helyett, inkább olyan beszélgetős terápiát folytattunk, de ez sem járt sikerrel.
A depressziót már megtanultam kezelni, de a pánikbetegség az már sokkal erősebb nálam és meggátol abban, hogy normálisan éljem az életem! Mit tudna tanácsolni, hogy leküzdjem a pánikbetegséget?
Cs



Kedves Hölgyem!
A pánikbetegség leküzdésében a „beszélgetős” terápiák általában nem igazán eredményesek – szükség van célzott viselkedésterápiás kezelésekre is. A gyógyszeres kezelés is csak az esetek kb. 60%-ában eredményesek az első kiválasztott gyógyszerrel. Ráadásul a napi 1 tbl. az alkalmazható gyógyszerek egy részében a hatékony adag legalsó határát jelentik – az esetek elég nagy részében ennél többre van szükség. Ezek a gyógyszerek kis túlzással „minden vagy semmi” elven működnek. Ez azt jelenti, hogy az egyénileg szükséges adagnál kevesebb gyógyszer nem igazán hatékony – a pánikrosszullétek legfeljebb kissé ritkábban, enyhébben jönnek, de jönnek. Van számos olyan kedélyjavító is, amelyiknél a napi 1 tbl. hatástalan. Azt mondhatjuk tehát, hogy az Ön esetében lehet, hogy már az első gyógyszer is eredményes lehetett volna, ha emelik a dózist.
Azt javasolom tehát, hogy keressen fel egy olyan szakembert, aki mind a gyógyszeres, mind pedig a pszichoterápiás kezelésekben is jártas.
Az alábbi cikk címére kattintva bővebben is olvashat a kezelési lehetőségekről.
Ha szorít a nyúlcipő /Agorafóbia/
Dr. Vizi János




Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -