2024. November 30. szombat

válaszok

Dr. Kővári Viktor Zsolt manuálterapeuta (nyak-, hát- és derékfájdalmak specialistája) válaszol


Mi lehet a hátfájás oka?

Tisztelt Doktor Úr!

Olyan kérdésem lenne Önhöz, hogy egy ideje fáj a hátam. A hirtelen mozdulatokra különösképp érzékeny. Voltam vele háziorvosnál, de ő nem tudott tanácsot adni. Izomfájdalmat diagnosztizált és fájdalomcsillapító szedését javasolta. Elküldött mellkasröntgenre (gondolom tüdőgyulladást akarta kideríteni), de szerencsére nem találtak semmit.

22 éves vagyok és elég fiatal vagyok még a hátfájáshoz szerintem. Fél éve dolgozom (ülő munka), nem tudom, hogy ennek van-e köze hozzá, szerintem korai. Esténként végzek fél óra tornát, különösképpen olyan gyakorlatokat ami a hátfájásra alkalmas. Nem tudom, hogy van-e ennek értelme és hogy segít-e. Valamint lassan egy éve lovagolok (kezdő szinten), heti 1 alkalom 1 óra. Ezt sem tudom, hogy lehet-e hozzá köze. Vettem sportkenőcsöt, izomlazítót. Esetleg valami vitaminhiány. Majd szeretnék masszőrhöz is fordulni. Nem tudom, hogy miből induljak ki.

Én csak szeretnék Öntől tanácsot kérni, hogy mely módszerek folyamodjak és hogy mi lehet az oka. Köszönöm előre is a válaszát.

R.Renata



Kedves Renáta!

A hátfájás hátterében „ezernyi” ok lehet, melyeket sajnos még felsorolni is hosszú lenne, megállapítani pedig leírás alapján a fájdalma okát nem lehet. A fájdalma kivizsgálása tekintetében először is meg kell figyelnie, hogy milyen, fájdalmát fokozó, esetleg enyhítő testhelyzetek, mozgások vannak; mozgásszervi status- (állapot) felmérés szükségeltetne, ami alapján lehet mérlegelni, hogy kell-e és ha igen, akkor milyen képalkotó vizsgálat. Végül ezeket összevetve lehet véleményt formálni.

Ha tartósan sokat ül, pláne egyhuzamban, akkor gyakran rossz tartás alakul ki, mely önmagában elég lehet hátfájdalmak kialakulásához.

A torna hasznos lehet, ehhez persze látni kéne, hogy mit csinál. Mindenképpen jó, hogy igyekszik izmait ízületeit átmozgatni rendszeresen. Ezen kívül a lovaglás jó tartásjavító tréning.

Javaslom, nézzen ki magának egy szimpatikus manuálterapeutát, lehetőleg orvost, és keresse fel, vagy válasszon egy rheumatológust, ortopéd sebészt (bár ők dinamikájában nem sokszor szemlélik a beteget). Az ortopéd sebészek általában azt szemlélik, hogy kell-e műtét vagy sem, ha nem, akkor nem tud vele mit kezdeni, a rheumatológus meg első sorban rendszerbetegségeket, belgyógyászati eltéréseket keres, sebészetről véleményt nem alkot. A rheumatológus elküldi gyógytornára, fizikotetrápiára, mágneses kezelésre, fürdőkezelésre, receptet ír (esetleg injekciózza).

Elhiszem, hogy nehéz ebben eligazodnia.

A mozgásszervrendszert nem sebészi oldalról közelítve leginkább a gyógytornászok és a manuálterapeuták (manuálterapeuta orvosok), kiropraktorok látják át. Persze ők sem biztos, hogy tudnak segíteni, de nekik van rá a legjobb rálátásuk, ha nincs sebészi teendő!

Talán akkor jár a legjobban, ha keres olyan rendelőt, ahol a fenti szakmák együttesen vannak jelen! Ilyen létezik.

 Vásároljon a Vital EgészségPlázában! >>

Dr. Kővári Viktor Zsolt




Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -