2024. November 26. kedd

válaszok: szex, pszichiátria

Dr. Vizi János szexológus, pszichiáter válaszol


Visszatérő depressziós korszak ősztől tavaszig
23éves fiatal férfi vagyok. Az utóbbi 3 évben depresszióval küzdök, ciklikusan kb. októbertől februárig. Kapcsolataimat felszínesnek érzem. Sokszor rám tör a tehetetlenség, még apró egyszerű feladatokat is elnagyolok, elkapkodok, elrontok. Sokszor azt érzem, hogy ebből az állapotból nehéz kitörnöm. Egyre inkább azt érzem, hogy nehezen tanulok, nem marad meg semmi a fejemben. (régebben minden megmaradt a fejemben) Szeretném elfelejteni ezt a betegséget (vagy inkább állapotot) örökre.
Megijedek attól, ha nem gondolkodok, mert félek attól, hogy egyszer „úgymaradok” (Ezt elég viccesnek érzem, hiszen az erre gondolás is már kizárja az esetet) :) Emiatt a meditációs technikák is kudarcba fulladnak. 19 évesen végeztem el egy agykontroll tanfolyamot édesanyám unszolására, de ezt sem tudom igazán használni előzőleg említett, nevetséges, ugyanakkor ijesztő félelmem miatt.
Félek, hogy végérvényesen lemaradok a kortársaim között, hiába indultam előnnyel az értelmi képességeim miatt.
Ön szerint mivel lehetne leküzdeni a fenti dolgokat? Elkezdtem sportolni (futni és tornázni,ha anyagilag kicsit rendbe jönnék, akkor egyéb sportok is következhetnek), orbáncfű teát iszom esténként.
demi



Kedves Demi!
Az a tény, hogy óraműszerűen októbertől februárig tartanak a depressziós periódusai, felvetik az úgynevezett téli depresszió lehetőségét. Ennek jellemző tünetei még a megnövekedett alvásigény, az állandó álmosság, fáradtságérzés, a megnövekedett étvágy, esetenként ez az édességek fokozott kívánásában nyilvánul meg. A sport minden depressziós-szorongásos állapotban jótékony hatású, de legalább heti háromszor harminc percet kel rászánni. Téli depresszióban elsősorban a szabad levegőn, nappali időszakban végzett mozgás javasolható. Ezen kívül is ki kell használni a napfényes napokat, sokat kell tartózkodni a szabad levegőn. Szokás fényterápiát is alkalmazni – de ez meglehetősen időigényes és hatékonysága nem jobb a korszerű antidepresszánsokénál.
Az orbáncfűnek ezzel szemben hatékony adagban több mellékhatása van, mint a korszerű antidepresszánsoknak. Ennek az oka, hogy olyan hatóanyag van benne, ami nagymértékben hasonlít a régi, úgynevezett triciklusos antidepresszánsokban található hatóanyagokhoz – ezeket a szereket már több évtizede fejlesztették ki. Akik orbáncfű készítményeket szednek, azért nem érzékelik ezeket a mellékhatásokat, mert a tapasztalatok szerint a hatásosnál lényegesen kisebb adagokban szedik őket az emberek.
A téli depresszió leghatékonyabb – egyben legkellemesebb – „terápiája” a messzi, déli vidékekre utazás. Így is fedezték fel – azok a depressziós amerikaiak, akik Floridába utaztak télen, a napsütötte déli tengerparton napok alatt „maguktól” meggyógyultak – majd mikor visszatértek a borús északra, rövidesen visszaestek. A témáról bővebben is olvashat, az alábbi címre kattintva
Ha a hideg lehangol /A téli depresszió/
Dr. Vizi János




Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -