válaszok
SzoptatásOrvos válaszol/
Legelõször is szeretnék gratulálni, és köszönetet mondani Önöknek. Internetes oldalukon sok érdekes információt és tanácsot találtam, melyeknek igen nagy hasznát vettem. Sajnos azonban egy szoptatással kapcsolatos problémát még mindig nem sikerült megoldanom.
Kisfiam 5 hetes és eddig csak anyatejet kapott. A kórházból való hazaérkezésünk után mindkét mellemben egyformán sok tejem volt, kb. egy hétig egy-egy szoptatás alkalmával csak az egyik mellembõl szopott és ez elég is volt neki. Fejni nem tudtam, csupán cseppeket, pedig sokszor éreztem, hogy még lenne mit kifejni. Próbálkoztam kézi és vákuumos (mechanikus) fejéssel is, de hasztalan.
Röviddel ezután hirtelen apadni kezdett a tej mennyisége és egy-egy szoptatáskor mindkét mellembõl kellett szoptatnom.
Mostanra annyiban módosult a helyzet, hogy valamilyen okból kifolyólag a bal mellemben kb. fele annyi tej termelõdik, mint a jobban. Sokat olvastam arról, hogy hogyan is lehetne a bal mellemet több tej termelésére rávenni (pl. a szoptatást mindig ezzel a mellel kezdem, hogy nagyobb ingert kapjon), de eddig sajnos nem sok sikerrel jártam. Már szemmel is látható, hogy a jobb mellem csaknem kétszer akkora, mint a bal. Hiába hagyom a bal mellen a babát akár fél óra hosszát is, mégis csak fele ill. harmad mennyiséget szív ki a jobbhoz képest. Az is megfigyelhetõ, hogy hiába éhes, a bal mellem sohasem szívja olyan lendülettel, mint a jobbat, mintha csak tudná, hogy nem kell erõlködnie, hiszen nemsokára úgyis megkapja a jobb mellem, amibõl pedig dõlni fog a tej a szájába.
A fejéssel kapcsolatos gondom annyiban megoldódott, hogy a jobb mellembõl a szopás után egy ideje már elég sok mennyiséget tudok kifejni, de a kevesebbet termelõ balból még mindig csak cseppeket.
Kérem tehát segítségüket, tanácsukat, hogy milyen módszerrel tudnám növelni a tej mennyiségét a bal mellemben.
Válaszukat elõre is köszönöm!
Üdvözlettel
Kedves Hölgyem!
A szoptatás élettani folyamata bonyolult, mint ahogy minden bonyolult a szervezetünkben. Nemcsak a hormonális folyamatoknak van benne szerepe, hanem anatómiai (emlõk!) feltételeknek, valamint bonyolult idegi folyamatoknak is. Nagyon nehéz megmondani az okát, de a nõk nagy részénél nem egyforma a két emlõ tejelválasztása. Lehet próbálkozni az Ön által is jelzett praktikákkal, de túlságosan erõltetni, s ezt helyezni a középpontba nem jó, mivel a stressz az idegi kapcsolatok révén tovább ronthatja a tejelválasztást. Örüljön annak, hogy a másik emlõben kiváló a tejelválasztás. Jobb ötlet nincs: pihenjen, szoptasson a másik emlõbõl, és ne erõltesse a dolgot.
Dr. Jakab Csilla