2024. December 11. szerda

válaszok

Dr. Jakab Csilla belgyógyász válaszol


A vér magas ammóniaszintje II.

Tisztelt Doktornõ!

A múltkori levelemben eléggé elnagyoltan ábrázoltam ismerõsöm problémáját. Most mellékelem az õ (részletesebb) levelét.

Tisztelettel: Péter

Tisztelt Doktornõ!

2 és fél hónapja, nõgyógyászati mûtétem volt, ami altatásban 2 és fél óráig tartott. Ezután izomrángás, teljes étvágytalanság, hányinger, hányás, kissé lazább, világos sárgás székletem lett (nem véres). Ez már lassan 3 hónapja tart. Többféle vizsgálaton voltam, amelyek általában negatívak voltak 1-2 kivétellel. Egyszer a káliumom volt 3,9, erre kaptam infúzióban pótlást. A fehérvérsejt-szám 11800 volt, de ekkor a torkomban sarjadzó gomba volt kimutatható. Most utoljára vettek még egy kémcsõ vért. Serum ammóniára ismeretlen eredetû hányásoknál ezt is meg szokták nézni. Ennek az eredménye 161,5. A gyógyítását viszont nem ismerik (?) ezt mondták.

Nem tudom, hogy ettõl vagyok-e rosszul, de sokat szédülök, és szinte mindig rossz a közérzetem. Persze ebben a sok hányás, hányinger is közrejátszik. Nem tudok úgy táplálkozni, mint mûtét elõtt. Lefogytam 7 kg-ot. Bal oldalon lent sokat fáj a hasam, ami a végbelembe és a derekamba sugárzik. A mûtét során ezt még nem említettem? kivették a bal petefészkemet és a méhemet. A szövettanon jóindulatú elváltozást állapítottak meg rajtuk. A fájdalmaim a mûtét elõtt is megvoltak, de csak a mûtét után erõsödtek fel. Azt mondták, hogy a fájdalmak a beleimtõl is lehetnek. Múltkori levelét továbbgondolva kérdezem, hogy kaphattam-e a mûtét közben olyan gyógyszert, ami károsíthatta a májamat/vesémet? Szeretném megtudni továbbá, hogy találkozhatnánk-e személyesen, hogy minél elõbb meggyógyulhassak.

Köszönettel: Márta

Kedves Márta!

Valóban találkoznunk kellene, részletes leírása a betegségérõl, továbbra is furcsa. A leírt tünetek és panaszok a korábbi üzenetemben jelzett májbetegség-májgyulladás (?) gyanúját keltik. Mûtétek után gyakran látjuk, hogy a májfunkciós értékek megemelkednek, s csak késõbbiekben normalizálódnak. Vérammónia-szintet azonban csak súlyos állapotban, a májbetegség igen elõrehaladott stádiumában, úgynevezett májkómában vagy ahhoz közeli esetben kérünk. Ismeretes altatógáz következtében kialakult májgyulladás, azonban ezt az altatás-módot ma már nem alkalmazzák. A mûtétek során gyakori a vérvesztés is, mely olyan mértéket ölthet, hogy vérátömlesztésre is sor kerülhet. Manapság azonban már a vérkészítmények is ellenõrzöttek, méghozzá szigorúan, korábban emiatt is kialakulhatott májgyulladás. Mindenesetre az Ön által leírt tünetek elég jellegzetesek, de persze sok egyéb dologtól is kialakulhattak. Kérem hívjon fel, egyeztessünk idõpontot, s az összes papírját átnézném.


Dr. Jakab Csilla




Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés