válaszok
Teherbe esés
Tisztelt Doktor Úr!
A férjemmel már 7 hónapja próbálkozunk, hogy kis babánk legyen. Már hõmérõzöm is. 36,4-ig megy fel, néha ingadozik, 36,3-ra. A nõgyógyászom azt mondta, hogy a 14. nap elõtt két nappal, és utána két nappal eljünk házaséletet. De sajnos eddig még nem sikerült. Tanácsát szeretném kérni.
Elõre is köszönöm.
Nyuszi
Kedves Hölgyem!
Írja, hogy 7 hónapja próbálkoznak a férjével, mivel babát szeretnének, s eddig nem sikerült. Javasolnám, hogy amennyiben továbbra sem sikeredik, néhány vizsgálatot végeztessenek el.
Legelõször a férjnél szoktuk javasolni a vizsgálatot: andrologusnál kell jelentkezni, s spermavizsgálatot csinálnak, hogy a spermák száma, funkciója megfelelõ-e, tehát egészségesek-e, alkalmasak-e a gyereknemzésre. Fontos arról is tudni, hogy egyébként egészséges-e a férje, nincs cukorbetegsége vagy egyéb más, amit kezelni kell. Ezt a házi orvos tudja megállapítani (laborvizsgálatok, fizikális vizsgálat, stb.). Amennyiben a férje vizsgálatai jók, Önnél javasolt endokrin kivizsgálás. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az általános belgyógyászati vizsgálaton felül, hormonvizsgálatok történnének (alap és speciálisan provokált), arra vonatkozólag, hogy nincs-e Önnél olyan eltérés, ami akadályozhatja a teherbe esést. Néhány kiegészítõ vizsgálat is szükséges, pl. ultrahang, stb. Feltételezem, hogy nõgyógyászatilag rendben van, hiszen írta, hogy mit javasolt a nõgyógyász. A nõi eredetû teherbeesési zavarnak ugyanis nõgyógyászati-anatómiai okai is lehetnek, pl. hogy a petevezetõk nem átjárhatók. Ezt a nõgyógyászaton végzik. Az endokrin vizsgálat pedig az esetleges hormonális okokat zárja ki vagy igazolja. Tekintettel arra, hogy a nõ számára ezek a vizsgálatok megterhelõk, a férj vizsgálatával indítunk, valamint nõgyógyászati és hormon vizsgálattal. Fontos mindkettejükrõl tudni, van-e valami betegségük, szednek-e rendszeresen gyógyszert, milyen a hölgy menstruációja, stb.
Dr. Jakab Csilla
belgyógyász-endokrinológus szakorvos
Dr. Koiss Róbert