2024. December 02. hétfő

válaszok: bőrgyógyász, nemigyógyász, kozmetológus

Dr. Jánosy Eszter bőr- és nemigyógyász, kozmetológus szakorvos válaszol


Nemi betegségek

Tisztelt Doktor Úr!

25 éves lány vagyok. A barátommal 2 havi járás után úgy döntöttünk, a gumióvszerrõl átállunk a fogamzásgátló tablettára. Mivel korábbi kapcsolatainkban mindketten éltünk nemi életet gumióvszer nélkül (bár tudomásom szerint egyikõnk se ment bele alkalmi kapcsolatokba), nem lehetünk biztosak abban, hogy nem gyûjtöttünk be valami nemi betegséget. A barátom azt mondja, ha valamilyen nemi bajunk lenne, annak külsõ jelei volnának, én azonban már hallottam olyanokról, melyek hosszabb ideig lappanganak.

A kérdésem az, legyek-e "felelõtlenebb", és menjek bele csak úgy a tablettaszedésbe, vagy kérjem meg a barátomat, hogy együtt menjünk el valahova kivizsgáltatni magunkat. Szükség van-e erre egyáltalán, vagy csak feleslegesen aggódom? Illetve ha szükség van rá, hova fordulhatunk (én nõgyógyászhoz, de a barátom?)?

Elõre is köszönettel:

F. L.

Kedves Fiatal Hölgy!

Írja, hogy eddig óvszer nélkül éltek nemi életet, s párjával most nem szeretnének elhamarkodni semmit. A saját korábbi életüket maguk ismerik, maguk tudják, mennyire folytattak "kicsapongó" életet, s milyen partnereik voltak korábban. Persze az kétségtelen, hogy ez nem jelent százszázalékos biztonságot. S nyilván szeretik egymást, s nem akarják egymást fertõzni. A másik fontos és ehhez kapcsolódó dolog: "nem akarnak beleugrani csak úgy a fogamzásgátló tablettába ". Hát ezt nem is ajánlanám!!!

Elõször is: ahhoz hogy valakinek fogamzásgátlót felírjanak, nõgyógyászati vizsgálatnak kell megelõznie, ez jelenti a rákszûrést, a megtekintést, valamint a kenetet és váladékvételt. Tehát amennyiben lenne valamilyen fertõzés, az ezen vizsgálat során nagy valószínûséggel ki kell hogy derüljön. A nõk egyébkent érzékenyebbek is a fertõzésekre, hamar jelentkezik kis váladékozás a hüvelybõl, vagy alhasi fájdalom. Tehát elvileg a nõi oldalról mindenféleképpen meg tudnak gyõzõdni, s meg is kell, egyébként nem írható fel a gyógyszer.

A másik feltétele a gyógyszer felírásának: a vérvétel, melyet házi orvosa megcsinál, mivel a fogamzásgátlók arra érzékeny egyéneknél májeltéréseket okozhatnak. S akinél esetleg már korábban jelentkezik a májbetegség, vagy a kórelõzményében volt trombózis, ill. van még egy-két betegség, amelynél nem engedélyezzük a gyógyszer felírását. Tehát házi orvosi vizsgálat is szükséges. Ilyenkor a házi orvosnak is el lehet mondani az aggodalmakat, s fizikális vizsgálattal (meghallgatja, megtekinti, megtapintja) is gyanút foghat valamilyen lappangó fertõzésre. Ezen felül a levett vérminta is tájékoztatást adhat. Persze napjainkban ugye az AIDS-szel is számolnunk kell. Sajnos ez késõbb is jelentkezhet, azonban tekintve, hogy korábbi kapcsolataik voltak, lehetséges vérbõl HIV-tesztet végeztetni, mely régi fertõzésnél (amikor még nincs betegség) ez már pozitív lehet. Tehát az Ön állapota fel lesz térképezve így.

HIV-tesztet a párjának is meg tudnak csináltatni, õ urológusnál jelentkezzék, aki megnézi a prosztatáját és a húgycsõbõl váladék mintát tud elküldeni tenyésztésre, valamint (férfiaknál közös az ondóvezeték és a húgycsõ) így vizeletvizsgálatot is lehet végeztetni.

Dicséretes és örülök, hogy figyelnek egymásra. Ami személyes tanács: napjainkban a gyógyszerek világát éljük, s valóban a fogamzásgátlók igen elterjedtek. Én azonban akit csak tudok, lebeszélek róla. Amennyiben a párkapcsolat jó, az óvszer biztonságos, s nem avatkozik a hormonrendszerbe, s a mellékhatásait nem szenvedjük. Vagyis, ha szeretik egymást, s fontos az egészségük, én továbbra is az óvszert ajánlanám, mely még a fertõzések ellen is véd. Persze vigyázni kell arra, hogy ne szakadjon ki, errõl mindig meg kell gyõzõdni, nehogy egy nem kívánt terhesség miatt legyenek bonyodalmak.

Dr. Jakab Csilla

belgyógyász-endokrinológus szakorvos


Dr. Jánosy Eszter




Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -