2024. December 03. kedd

válaszok

Dr. Koiss Róbert szülész-nőgyógyász válaszol


Nõgyógyászati probléma

Jó napot kívánok!

Elõre is elnézését kérem a kesze-kusza fogalmazásért!

Nekem két bajom van, és azt hiszem összefüggenek.

Az egyik az, hogy majdnem minden hónapban a menstruációs ciklus kb. közepén erõs alhasi fájdalmaim vannak, amirõl feltételezem, hogy ciszta (már két esetben diagnosztizálták nálam és a fájdalom kísértetiesen hasonlít). A másik gond a bõrömmel van: minden apró nyomástól véraláfutásaim vannak, pl.: felemelem a biciklit a vállamra, vagy kicsit erõsebben megvakarok egy szúnyogcsípést, de nagyon sok kék foltról nem tudom, hogy hogy került oda. A bõrömön a tüneteket csak pár hónapja észlelem.

Írok egy kicsit magamról is. 1980-ban születtem kettõs baloldali vesemedencével és kettõs húgyvezetékkel. Rendszeresen visszatérõ vesegyulladásaim vannak születésem óta. Volt két abortuszom. Hormonális fogamzásgátlókat nem szedek részben elvi okokból. Azért írom, hogy részben, mert megpróbáltam és szedtem egy hónapig a Mercilont, de levert lettem, híztam és véreztem majdnem folyamatosan, úgyhogy abbahagytam. Ez május-június hónapban volt. Az orvos, aki felírta nekem még manuálisan sem vizsgált még ez is aggasztott. Nincs nõgyógyászom és utoljára 2000. õsszel vizsgált nõgyógyász. Ha tud valami hatásos nem hormonális fogamzásgátló módszert az óvszeren kívül, akkor kérem írja meg nekem azt is. A menstruációm rendszeres. Az idén februárban vakbél-gyanúval kórházba kerültem, de kiderült, hogy egy petefészek-ciszta volt. Túl rendszeres a ciszta nálam és félek, hogy ennek súlyos következményei lesznek, de nem bízom rá magam egy olyan orvosra, aki felír egy hormonális készítményt rendszeres fogyasztásra anélkül, hogy kíváncsi lenne a "vércsoportomra". Sok barátnõm ajánlott sok nõgyógyászt, akik nagyon kedvesek, nagyon jó orvosok, nagyon türelmesek és alaposak, de egy látogatás ötezer forintba kerül és nekem nincs ennyi pénzem. Úgyhogy nem tudom mi lesz velem.

Válaszát várom, segítségét köszönöm.

Umber

Kedves Hölgyem!

Több kérdést is feltett, megpróbálok egyenként válaszolni.

Elõször is a menstruáció: az, hogy valakinek félidõben hasi fájdalma van, nem jelent feltétlenül rosszat, hiszen ekkor történik az ovuláció, ami normálisan is jelentkezhet fájdalommal. Kétségtelen, hogy a nõgyógyászok sokszor felírnak fogamzásgátlót hasonló tünetekre, melyek a fájdalmat megszüntetik. De írta, hogy ettõl problémái voltak, s én sem tanácsolnám. Persze az anamnézisben szereplõ cysta mindig gyanús a fájdalom hátterében. Ezért azt ajánlanám, hogy ismételt nõgyógyászati vizsgálat történjen, ultrahanggal, s meg tudnak gyõzõdni arról, hogy a tüneteket a cysta okozza, vagy pedig a rendszeres ovuláció (ami pedig jó, hiszen jelzi, hogy egészséges). Ha az ovuláció az oka, ilyenkor lazítás, görcsoldó-fájdalomcsillapító megpróbálható.

Másodszor: a nõgyógyászokról: a hálapénz témakörbe nem akarok belemenni, ez igen bonyolult, s nem is mi fogjuk megoldani. A leírása alapján maszek orvos tarifájáról lehet szó. Azt azonban tudni kell, hogy minden kerületben van nõgyógyászati szakrendelés, ahol az ellátás ingyenes (az hogy valaki ad hálapénzt vagy nem, az az õ dolga), tehát panasz esetén a területileg illetékes helyen ingyenesen megvizsgálják és ellátják. Ha pedig magánrendelésre megy, azt sajnos meg kell fizetni. Úgyhogy választási lehetõsége van. Az valóban helytelen, hogy elõzetes vizsgálat nélkül írnak fel fogamzásgátlót!

Harmadrészt: sokféle fogamzásgátló módszer létezik (zselék, pesszárium, stb.). A legmegbízhatóbb ugyan a gyógyszer, amit magának az említett eltérések miatt nem ajánlok, azonban az óvszer kiváló. Meg kell tanulni a használatát, figyelni kell, nehogy sérüljön, s meg a fertõzésekkel szemben is véd. Én ezt tanácsolnám. Negyedrészt: a véraláfutásokról: jelentkezzék házi orvosánál, s vegyenek vért, nincs-e valamilyen véralvadási zavara. A házi orvossal el tudjak dönteni, kell-e tovább küldeni magát hematológushoz (vérrel foglalkozó szakemberhez).

Dr. Jakab Csilla

belgyógyász-endokrinológus szakorvos


Dr. Koiss Róbert




Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés