válaszok
Mellkasi fájdalom, mely az állkapocsba sugárzik
Tisztelt Doktor Úr/Nõ!
39 éves férfi vagyok, ülõ munkát végzek, nem sportolok. 180 cm-es 87 kilo vagyok. A magas triglicerin-szintem miatt diétáznom kell. A panaszom a következõ: A mellkasomban változó gyakorisággal (hetente, havonta) érzek középtájon olyan szúró/szorító fájdalmat, ami néha az állkapcsomba is kisugároz.
Ez a fájdalom általában 1-5 percig tart. Mély légzésre enyhül, ill. vízivásra általában elmúlik. Már két helyen is voltam mellkasi röntgenvizsgálaton, de semmit nem találtak. A körzeti orvosom nem tudott semmit mondani. Mi lehet a fájdalom oka? Mit tegyek?
Kedves Érdeklõdõ!
Az Ön által említett panasznak több oka is lehet, célszerû kivizsgálást végezni. Leggyakoribb betegség az úgynevezett savas visszafolyás (orvosi nyelven reflux betegségnek hívjuk). Ennek az a lényege, hogy a gyomorban termelõdött sósav feljut a nyelõcsõbe, s annak gyulladását, irritációját okozza. Következményesen a gyomor nyálkahártya is gyulladásba kerülhet, sõt fekély is kialakulhat akár a gyomorban, akár a nyombélben, s hasonló tünetekkel jelentkezik. Szintén a tápcsatorna felsõ szakaszának elváltozása, az úgynevezett rekeszsérv. Ez nem más, minthogy a nagyobb hasi nyomás (vagy fejlõdési rendellenesség következtében) a mellkasba nyomja fel a gyomor felsõ részét. A fent leírt savas visszafolyás az esetek túlnyomó többségében e rekeszsérv miatt jelentkezik. Erre hajlamost a nagyobb testsúly (fõleg a pocak), az ülõ foglalkozás, szoros derékszíj, nagy mennyiségû táplálkozás, s mindazon tényezõk, melyek fokozzák a hasûri nyomást. Ennek a kivizsgálása gyomortükrözéssel történik.
A másik fõ ok a szív eredetû fájdalom. Tekintettel az olvasó korára, a magas vérzsírszintjére, a mérsékelten nagyobb testsúlyára, valamint arra, hogy ülõ foglalkozást végez, s nem sportol, az "angina pektorisz" vagyis a szív vérellátási hiánya következtében kialakult fájdalom kizárása feltétlenül szükséges lenne. Amennyiben ilyen fájdalomról van szó, a szívinfarktus elõfutára lehet, komolyan kell venni. Ennek az alapvetõ vizsgálata az EKG (a szívrõl levezett elektromos potenciál), mely utalhat a szív eredetre. Persze ilyen komoly betegség gyanúja esetén további vizsgálatok is szükségessé válhatnak (pl. terheléses szívvizsgálat).
Az Ön panaszának a hátterében persze még egyéb betegségek is kizárandók (epekõbetegség, hasnyálmirigy gyulladás, mozgásszervi eltérések, stb.).
Javasolható tehát egy részletes belgyógyászati kivizsgálás, mely a fent leirt betegségeket kizárja vagy igazolja.
Annyi azonban addig is tanácsolható: redukálja testsúlyát, fogyjon le néhány kilót (ez esetleg a magas vérzsír-szint miatt is elõnyös lenne), s sportoljon. Így csökkentheti rizikótényezõit e civilizációs betegségekre.
Dr. Jakab Csilla