válaszok
Dr. Kővári Viktor Zsolt manuálterapeuta (nyak-, hát- és derékfájdalmak specialistája) válaszol
Foglalkozási ártalom okozza a nyakfájásomat
Nincs nap, ami úgy múlna el, hogy nem fáj a nyakam, illetve a hátam. 48 éves könyvelő vagyok és akárhányszor orvoshoz fordultam, mindig azt mondták, hogy foglalkozási ártalom. A nyaki gerinc röntgen nem mutatott meszesedést. Gerincferdülésemet még anno a sorozáson állapítottak meg 1984-ben. A fájdalmat jól tűröm, de a nyakfájásom kihat a fejemre is és sokszor jár együtt a fejfájással. Ön mit tanácsolna, kihez forduljak?
nyaki bántalmak
Tisztelt Kérdező!
A hátsó nyaki fájdalom, melyhez a csuklyás izomzat fájdalma és tarkótájéki fájdalom társul egy viszonylag típusos probléma. Általában a csuklyás izom és az egyéb a koponyalapot, a vállövvel összekötő izomzat, „nyakizmok” tónusfokozódása (hétköznapi szóval élve „görcse”) okozza. Ezen részben az izmok nyújtásával, részben masszázzsal, adott esetben izomlazító gyógyszerekkel, melyeket a körzeti orvos is felírhat (néven nem nevezhetem ezeket a gyógyszereket a reklám miatt, de az orvosok körében közismertek) lehet segíteni. Segíthet benne az akupunktúra, manuálterápia, masszázs, gyógytorna (azon belül is főként a nyújtó gyakorlatok). A nyújtógyakorlatok zömét meg is tudja tanulni és otthon tudja gyakorolni.
Azt fontos tudni, hogy amit eddig leírtam igazából nem mindig oki, sokszor csak tüneti kezelés. Az okot is meg kell keresni, melyek skálája az egyszerű „munkahelyi ártalomtól”, pl.: sok órás ülés, számítógépezés, nem megfelelő testtartás okoz, a komolyabb gerinceredetű bántalmakig, esetleg idegrendszeri eltérésekig terjed. Az izomtónus megváltozása hátterében sokszor csigolyák apró elmozdulásai, mozgáskorlátozottsága vagy éppen túlmozgása áll, melyekben a manuálterápia, a gyógytorna tud segíteni.
Az okok felderítése tekintetében javaslom rheumatológus felkeresését, aki ha nem talál komolyabb eltérést, vagy arra utaló elváltozást, akkor folytathatja a fent leírt szakterületeken a kezeltetését.