2024. December 29. vasárnap

válaszok: szex, pszichiátria

Dr. Vizi János szexológus, pszichiáter válaszol


Férjem az apás szülés óta nem kíván meg
Nem tudom, mennyire sajátságos a problémám, de sajnos nem sikerült a világhálón hathatós megoldást találnom, ezért Önhöz fordulok. A férjem hónapok óta egyáltalán nem, vagy maximum havonta egyszer-kétszer szeretkezik velem, többszöri kezdeményezésemet szelíden elhárítja. Én ezen alkalmakkor is úgy érzem, inkább a kötelességtudat vezérli, mint a kirobbanó vágy. Tavaly júniusban született a kislányom, apás szülés volt, s arra gondoltam, hogy talán ez „ártott meg”. Előtte normális szexuális életünk volt, a terhesség 8. hónapjáig, utána már nem voltunk együtt. A szülés után a „szünet” 9 (!!!) hónapig tartott… azóta a havi egy-két alkalom jellemző.
Természetesen többször próbáltam beszélni vele, mi a gond. Ő általában elég nehezen beszél a szexualitásról, de a szexuális problémákról különösen. Azt mondja, nincs velem gond, fáradt, kevés az alkalom… Én úgy érzem, ezek kifogások: nem fizikai munkát végez, vagy ilyesmi, a lányunk alszik éjjel, stb. Egyszerűen, én úgy gondolom, ezeket megoldja az ember, ha vágyik a másikra. Végső soron, azt mondja, hogy fogalma sincs, mi a gond, de szeretné megoldani, csak nem tudja, hogyan.
Különböző internetes fórumokon felmerül ilyen esetekben a „biztos van valakije” lehetőség, de én ezt kizárnám: mindig siet haza, stb. Ehhez hasonló javaslat volt a „lehet homoszexuális”, amit én szintén nem tartok valószínűnek. Többen javasolták, hogy „erotikus fehérneműben sztriptízeljek”, de ez oly mértékig nem illik hozzám, hogy valószínűleg csak elnevetnénk magunkat… szóval, nem a mi stílusunk. A csábítás finom eszközei nem állnak távol tőlem, persze próbálkozom is. Nem szeretném feladni, de úgy érzem, olyan okai vannak, hogy nem kíván, amit vagy tényleg nem tud, vagy nem szeretne előttem föltárni. Nyilvánvalóan, azt sem kérdezhetem meg tőle, hogy másokat kíván-e (ha már engem nem). Kérem, ha tud, adjon tanácsot, mivel próbálkozhatnék, vagy javasoljon valamilyen megoldási kísérletet!



Kedves Hölgyem!
Nem írta meg – de feltételezem, a kislány az első gyermekük. Elég sokszor előfordul, hogy a férfiak nem tudják feldolgozni, hogy a „nőjük” anya lett… Minden éremnek két (három) oldala van – ez az apás szülés egyik „mellékhatása” lehet. Nem véletlen, hogy a természeti népeknél a szülés a férfiak számára tabu – még a közelébe se mehetnek a szülő nőnek – és ez vonatkozik az apára is, sőt, őrá leginkább.
Ezen az segíthet, ha újra ráébreszti, hogy az anyaság nem ellentétes a nőiséggel, sőt… Alapvetően ezért igazuk van a „fehérneműpártiaknak” – de persze, ha ez eddig nem volt szokásban, nem lehet egyik napról a másikra bevezetni. De lassan, fokozatosan igen… Hasonlóan működik, ha saját programokat csinál, kicsípi magát, elmegy, addig is a férje vigyáz a gyerekre. Még fontosabbak a kettesben töltött órák, ezekből annyit kell szervezni, amennyit csak lehet. Az ilyen alkalmakkor ne csak bevásárolni járjanak, hanem elevenítsék föl régi, kedvenc programjaikat.
Lehetnek „technikai” problémák is – nem tudom pl., hogy egy szobában, netán nagyon közel alszanak a kislányhoz. Az sem írta, hogy a kislány mennyire szokott átmenni a szülői ágyba éjjel, reggel, stb.
A neten biztosan sokat olvasott az egyéb ügyekről, a szült nők alakváltozásáról, hasonlókról…
Mindenképpen próbáljon beszélgetni a férjével – csak ne otthon, főleg ne az ágyban! – hogy mit gondol ezekről a dolgokról, mit gondol a három főre „nőtt” családjukról, hogyan látja az új helyzetet, amelyben most már szülői szerepet is visznek, stb.
Ha kettesben nem tudnak zöld ágra vergődni, érdemes párterápiában jártas szakember segítségét kérni.
Dr. Vizi János




Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés