2024. November 26. kedd

válaszok: szex, pszichiátria

Dr. Vizi János szexológus, pszichiáter válaszol


Kezelhető gyógyszer nélkül a pánikbegtegség?

Tisztelt Doktor Úr!

Kétszer álltam orvosi kezelés alatt depresszióval és pánikbegtegséggel. Ezek a kezelések Paroxát és Rivotril gyógyszerekkel történtek, tünetmentessé váltam. A tünetek augusztusban kezdődtek mindkét esetben és áprilisig szedtem a gyógyszereket.

Idén augusztusban szintén előjöttek a tünetek, de nem akarok állandóan gyógyszert szedni, így alkalmanként, amikor rosszul érzem magam, Rivotrilt veszek be, fél tablettát. Érdekes módon a tünetek inkább hétvégén reggel jönnek rám.

Kérem, szíveskedjék megírni, hogy ez így folytatható-e. Ha megint hosszabb kezelésre szorulnék, ez valamikor eltűnhet, vagy egész életemben előfordulhat-e?

krumpibogár



Kedves Kérdező,

a jelenlegi kezelési irányelvek szerint a depresszió, pánikbetegség esetén első alkalommal legalább egy évig kell szedni antidepresszánst, ismételt jelentkezés esetén pedig évekig is. Ennek az az oka – kissé leegyszerűsítve – hogy a gyógyszer nem gyógyítja meg ezeket az állapotokat, csak a tüneteket szünteti meg. A hosszú tünetmentes időszak lehetőséget nyújt arra – megint kissé leegyszerűsítve – hogy a szervezet, a személy önmagát meggyógyíthassa. Ön tehát mindkét esetben túl rövid ideig szedte a gyógyszert. A jelenlegi megoldás végképp nem kedvező, mert a most alkalmilag szedett gyógyszer csak alkalmi „tűzoltásra” való és még arra sem jó, hogy hosszabb távon „elnyomja” a tüneteket.

A lehetőségek tehát nagyjából a következők. Szedi a szakma szabályainak megfelelő ideig az antidepresszánst. Ez esélyt ad a hosszabb távú tünetmentességre. Pszichoterápiás kezelésbe kezd. Sajnos, a hosszú távú, utánkövetéses vizsgálatok nem igazolták, hogy a pszichoterápia meggyógyítaná ezeket a betegségeket – a pszichoterápia befejezése után a betegek nagyjából hasonló arányban esnek vissza, mint a gyógyszeres kezelés befejezését követően. A gyógyszeres és a pszichoterápiás kezelést kombinálni is lehet – sajnos a kezelés befejezése után ez sem véd kellően a visszaesés ellen.

Azonban a depresszió és a pánik esetén is megelőzhető a visszaesés. Az egyik bizonyítottan hatékony módszer a rendszeres testmozgás. Az életmód-változtatás, az életkörülmények megváltoztatása, a provokáló tényezők csökkentése természetesen szintén segít. Végül tanulhat olyan módszereket, amelyeket hosszú távon alkalmazva folyamatos „öngyógyító” kezelést végezhet a visszaesés megelőzésére. Ilyenek lehetnek a különféle relaxációs, stresszkezelő technikák, önállóan is alkalmazható kognitív-viselkedésterápiás technikák, stb.

Bizonyos alapismereteket „csináld magad” típusú könyvekből és az internetről is el lehet sajátítani – azonban óvatosságra van szükség, mert a net közismerten tele van szeméttel is és az aluljárókban is egy standról árulják a valóban hasznos könyveket az önjelölt „mágusok” fércműveivel. Egy dologban biztos lehet – a „10 villámgyors módszer a depresszió megszüntetésére” típusú varázslásoknak csak placebohatása van, hosszú távon nem segítenek...

 

Kapcsolódó anyagok:

A pánikbetegség
Csak semmi pánik!
A depresszió

Dr. Vizi János




Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -