Amerikai kutatók most újszerű ötlettel álltak elő: egy olyan gombával, amit egyszerűen az ágyneműkre lehet fújni. A Pennsylvaniai Egyetem szakértői szerint a spray olyan biopeszticideket, vagyis természetes mikroorganizmusokat tartalmaz, amelyek elpusztítják a poloskákat. A kutatók a Beauveria bassiana gombát vizsgálták, amely laboratóriumban könnyen előállítható, így a vegyszeres rovarirtókhoz hasonlóan használható. A Nina Jenkins vezetésével végzett kísérlet során spray formájában ágynemű anyagra fújták a gomba spóráit, míg ezzel egyidőben egy másik szövetdarabra sima olajat fújtak. Miután a szövetek szobahőmérsékleten éjszaka megszáradtak, mindkét felületre egy-egy csoport ágyi poloskát tettek egy órára. Az eredmények azt mutatták, hogy a biopeszticidnek kitett poloskák mindegyike megfertőződött, és öt napon belül elpusztult. Ráadásul a megfertőződött poloskák behurcolták a biopeszticidet búvóhelyükre is, ahol azokat a társaikat is megfertőzték, amelyek nem mentek ki táplálékot keresni.
Jenkins elmondta, hogy mivel a gombaspórákat a kitett rovarok a szerrel nem érintkező társaiknak is átadták, közel száz százalékos fertőzöttséget tapasztaltak. Nincs szükség tehát közvetlen behatásra, amire a vegyszerek nem lennének képesek. Ez pedig azért különösen fontos, mert az ágyi poloskák nehezen elérhető helyeken húzzák meg magukat. A Journal of Invertebrate Pathology szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerzői arról is beszámoltak, hogy már dolgoznak a következő lépésen, amihez a megfelelő támogatást is megkapták.
Az ágyi poloskák Nagy-Britanniában súlyosabb problémát okoznak napjainkban, mint bármikor az 1940-es évek óta. A szakértők szerint ez a nagy távolságra utazóknak köszönhető, akik a szállodákból és a repülőgépekről ruháikban és poggyászukban hazahurcolják a vérszívókat. Az 5-7 milliméter hosszúságú ágyi poloska csípése a szúnyogéhoz hasonlít.