2025. Január 08. szerda
Tourette szindrómás páciensek az agyuk kontrollálásával megtanulhatnak uralkodni az akaratlan arcizomrángásaikon. A kutatók szerint a viselkedésterápia alkalmazásával a Tourette szindrómások képesek lehetnek előre felismerni, hogy mikor kezdődnek a tikkelések.

A Tourette szindróma egy olyan idegrendszeri betegség, melynek következtében a páciensek akaratlanul ismétlődő, rángatózó arcizommozgásokat végeznek, vagyis tikkelnek, fogukat csikorgatják, esetleg köhögő roham tör rájuk. Időnként ez a tikkelés egy nagyon komplex, összetett folyamattá áll össze, ilyenkor a páciens például akaratlanul is káromkodni kezd, vagy egész testében nem akaratlagos mozdulatokat tesz. A gyógyszeres, antipszichotikus kezelés a legtöbb esetben megszünteti a tüneteket, azonban ez a módszer súlyos mellékhatásokkal jár, a gyógyszerek hatására teljes leszedáltság, mozgási nehézségek és súlygyarapodás léphet fel.  A bostoni Massachusettsi Általános Kórház kutatói most azonban egy teljesen új és meglepően hatékony terápiát dolgoztak ki.

 

Végre nem csak gyógyszeresen, hanem pszichológiai módszerekkel is lehet kezelni a neurológiai betegségeket – foglalta össze Sabrina Wilhelm, a tanulmány szerzője. Az új terápia, amely komoly visszhangot keltett a tudósok körében, az Összehasonlító Viselkedési Beavatkozás a Tikkelésbe (röviden: CBIT) elnevezést kapta. Wilhelm elmondása szerint a forradalmi jelentőségű technika lényege abban áll, hogy a páciensek időben tudatába kerülnek, hogy mikor fognak érkezni az akaratlan idegmozgások és így már előre kontrollálni tudja a mozgásokat, mielőtt túl késő lenne.

 

A kutatás során a bostoni tudósok összesen 122, 16 évesnél idősebb Tourette szindrómás, vagy krónikus tikkelési zavarban szenvedő pácienst két csoportba osztottak. Az egyik csoport tagjai egy nyolc alkalomból álló CBIT tréningen vettek részt, ahol megtanulhatták az új módszer alkalmazását, míg a kontroll csoport tagjai csak támogató kezelést kaptak és oktatásban részesültek a betegségükről. A tréning végeztével a CBIT csoport tagjainak 38 százalékánál egyértelmű és látványos javulást állapítottak meg a kutatók, míg a másik csoportban csupán 6 százaléknál volt észrevehető némi javulás. A CBIT csoportnál a tikkelések súlyossága és gyakorisága csaknem 26 százalékkal csökkent, míg a kontroll csoportban ez az arány kevesebb, mint 13 százalék volt.



Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés