2024. Szeptember 25. szerda
Jules Bianchi forma 1-es pilóta a versenyen bekövetkezett szörnyű karambolt követően kómába esett. Harry Phillips, a Health24 hírportál szerkesztője a sérülés természetét, és a versenyző kilátásait vizsgálja.

A Forma-1 japán nagydíjon bekövetkezett karambolt követően Jules Bianchinál diffúz axonális károsodást (diffuse axonal injury, DAI) állapítottak meg az orvosok – számolt be az Independent napilap. Ez a súlyos agysérülés viszonylag gyakori következménye a nagy sebességű karamboloknak.

Az axonok az idegsejtek hosszú nyúlványai, amelyek a többi idegsejthez csatlakoznak, és gyakorlatilag lehetővé teszik az idegsejt kommunikációját más neuronokkal. Ha egy axon megsérül vagy elpusztul, az idegsejt többé nem képes a kommunikációra, és elveszíti a funkcióját. Az emberi agyban mintegy 100 milliárd idegsejt található, így néhány, akár pár száz neuron elvesztése valószínűleg nem rontja le jelentős mértékben a sérült agyi működését. DAI esetén azonban nagyon nagy mennyiségű idegsejt károsodik, ami számos súlyos egészségügyi következménnyel, vagy akár halállal is járhat.

Bianchi akkor sérült meg, amikor forma 1-es autója letért a pályáról, és összeütközött az egyik mentőjárművel. Az ütközés pillanatában a teste gyorsan lelassult, és a lendülettől az agya a koponyájának csapódott, kiterjedten károsítva az idegsejteket. A diffúz axonális károsodás más agysérülésektől eltérően nem korlátozódik egy bizonyos területre. Amikor az agysérülés csak egy bizonyos területet érint, csak az adott terület által biztosított működés károsodik. A lokalizált agysérülést szenvedő betegek ezért veszíthetik el például a szaglásukat, miközben viszonylag normális életet élhetnek. DAI esetén azonban a teljes agy működése sérülhet olyan mértékben, amit az agy már nem tud ellensúlyozni. Ezt az is súlyosbítja, hogy az agysejtek károsodás után általában nem képesek regenerálódni, tehát a bekövetkező károsodás többnyire maradandó.

Bianchi sérülésének mértéke, és így prognózisa egyelőre nem ismert. Családja azonban erőt meríthet egy másik pilóta, Michael Schumacher esetéből, aki síbalesete során hasonló sérülést szenvedett, de hamarosan viszonylag normális élet vezetésére lesz képes. Schumacher hat hónapig volt kómában.


Forrás: Medipress
2014. 10. 15.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés