A 38 éves Laura-Jane azt hitte, szívrohama lesz, és mivel később megismétlődött az incidens, elment az orvosához, hogy beszámoljon a panaszokról. Hamarosan kiderült, hogy problémája nem egyedi, annyira, hogy az orvosok már nevet is adtak a betegségnek, és „szünidei szív szindróma”-ként emlegetik.
Az elnevezés hátterében az áll, hogy a tünetek olyanoknál jelentkeznek, akik a hétköznapokon nem igazán fogyasztanak alkoholt, ám nyaralásuk során szívesen megisznak egy-két pohárral, mit sem sejtve arról, hogy mindez allergiás reakciókat fog náluk kiváltani. A tünetek nem egyeznek azokkal a panaszokkal, amiket a kemény ivók tapasztalnak, például a májkárosodás, a csökkent nemzőképesség, a magas vérnyomás vagy a rákra és szívrohamra való hajlam megnövekedése, hiszen előbbi esetben már egészen kevés alkohol – akár egyetlen pohár - is negatív következményekkel járhat.
Amint arról Zaheer Yousef kardiológus beszámolt, a „szünidei szív szindróma” egyre jellemzőbb a 30 év felettiekre, akiknél az alkohol sokszor heves szívdobogást vagy szívritmuszavart okozhat, mindez pedig hosszútávon szívbetegséghez vezethet. A szívritmuszavar emellett vérrögöket is okozhat, annak pedig könnyen stroke lehet a következménye. A jelenség hátterében az állhat, hogy ahogy öregszünk, egyre intoleránsabbá válunk az alkoholra, emellett a vérnyomásunk és a hormonjaink is megváltoznak.
De nem a szívritmuszavar az egyetlen tünet, van akinél ekcéma vagy rozácea alakul ki az alkohol hatására, másoknál meg heves émelygés jelentkezik. Mindezek fényében érdemes hát óvatosan nyúlni a pohár után, ha kikapcsolódásra vágyunk, mert könnyen lehet, hogy csupán egy laza estére készülünk, ám másnap viszkető bőrrel és hevesen dobogó szívvel ébredünk.