A kutatócsoport Francesco Cappucio vezetésével a kérdéssel foglalkozó 15, nyolc országban végzett vizsgálat 474 684 felnőttre vonatkozó adatait értékelték. Korábban amerikai és brit vizsgálatok is azt találták, hogy ha napi 7-8 óránál akár többet, akár kevesebbet alszik a felnőtt ember, annál nagyobb valószínűsége van a szívroham vagy az agyi katasztrófa okozta halálnak.
A mostani vizsgálat megerősítette a korábbi eredményeket: azt bizonyította, hogy a normálisnak vett 7-8 órai alvásnál kevesebbet, 5-6 órányit pihenő nők vagy férfiak egyaránt 48 százalékkal nagyobb valószínűséggel haltak meg szív- és érrendszeri betegségben.
Ez az arány a 8-9 órányit, vagy még többet alvók esetében sem volt sokkal jobb: átlagosan 38 százalék. A sokat alvóknál a szélütés kockázata 35 százalékkal volt magasabb a normális mennyiséget alvókénál, a keveset alvók esetében pedig nem emelkedett kifejezetten.
Az eredményeiket a European Heart Journal közlő kutatók hangsúlyozzák, hogy az egyes vizsgálatokban nem ellenőrizték, a résztvevők közül hányan szenvedtek eleve valamilyen szív- és érrendszeri betegségben, illetve nem tudták azt sem, hogy a különböző, ismert kockázati tényezők milyen gyakorisággal fordultak elő. Ez a vizsgálat is csak arra utal, hogy szívünk védelmében 7-8 órai alvás az optimális.