Fokozott alvadékonyság
A véralvadás folyamata egy véralvadási kaszkád nevű rendszeren keresztül megy végbe, mely során a folyamatban lévő anyagok vízesésszerűen egymást aktivizálják, míg ki nem alakul a vérzést elállító fibrinháló. Antifoszfolipid szindróma (Hughes szindróma) fennállásakor az antifoszfolipid antitestek miatt fokozódik a kaszkád működése, így az alvadás túlzott méreteket ölt, és vérrögök keletkeznek mind a vénás (mélyvénás trombózis, vetélés) mind pedig az artériás oldalon (szívinfarktus, stroke, TIA). Sajnos van, hogy a probléma hosszú ideig felderítetlen marad, pedig a mihamarabbi diagnózissal elkerülhetőek a lehetséges – akár életveszélyes- szövődmények.
A legújabb testsúlycsökkentő módszer - az orvos válaszol > > >
Terhességi komplikációkhoz is vezethet
Az antifoszfolipid szindróma a mélyvénás trombózison és a szívinfarktuson / stroke-on kívül a várandósság során a magzat elhalásához, vetéléshez, preeclampsiához, illetve koraszüléshez vezethet, bár az sem ritka, hogy az állapot miatt már maga a teherbeesés is nehezített. Ha családjában előfordult már autóimmun betegség, trombózis, embólia, esetleg meddőségi problémákkal, sorozatos vetéléssel küzd, úgy érdemes, nem csak az öröklődő trombózis készség /familiáris trombofília / irányába kivizsgáltatnia magát, hanem autóimmun betegég, - antifoszfolipid szindróma - irányába is meg kell vizsgálni. Ez azért is fontos, mert ez az állapot lehetséges másodlagos formájában is, amikor egy másik betegséghez (pl. szisztémás lupus) kapcsolódik, melyet szintén kezelni szükséges- mondja dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa.
A legújabb testsúlycsökkentő módszer - az orvos válaszol > > >
Véralvadásgátlóval egészséges babát szülhet
Jó hír azonban, hogy annak ellenére, hogy valakinél fennáll az antifoszfolipid szindróma, még kihordhat teljesen egészséges gyermeket - ám ehhez fokozott odafigyelés és gyógyszeres kezelés szükséges. Ez lehet alacsony molekolatömegű heparin (LMWH), illetve a vérlemzke működését gátló gyógyszerek, melyek dózisáról a kezelőorvos dönt. Fontos továbbá tisztában lenni azzal, hogy a terhesség és a gyermekágy már önmagukban is megnövelik a trombózis rizikóját, így akár jelen van a szindróma, akár nem, érdemes odafigyelni a bőséges folyadékfogyasztásra, a testmozgásra, az elhízásra, valamint érdemes lehet kompressziós harisnyát is viselni- főleg akkor, ha vénás keringési zavarral és visszerekkel küzd.