2024. December 12. csütörtök
Szakemberek kimutatták, hogy a pénztárcánk mérete nem csupán a nyaralásunk helyszínére vagy a kocsink méretére van befolyással, hanem az intelligenciánkra is. Az anyagi gondokon való gyötrődés annyira igénybe veszi az alacsony jövedelműek agyát, hogy intelligenciaszintjük ennek hatására akár 13 ponttal is lecsökkenhet.

A fentiekből következik, hogy a szűkös körülmények között élők hajlamosabbak rossz döntéseket hozni az anyagiak terén is, például túl nagy adóságot vesznek a nyakukba, ami ezután – ördögi körként – tovább rontja pénzügyi helyzetüket. Megnyugtató hír azonban, hogy a szakemberek azt tapasztalták, miután anyagilag helyrerázódik valaki, intelligenciaszintje is gyorsan visszaáll a régi szintre. Sendhil Mullainathan, a Harvard Egyetem közgazdásza hangsúlyozta, nem arról van szó, hogy a szegényebb emberek egyszersmind butábbak is, hanem arról, hogy ugyanaz az ember, rosszabb anyagi körülmények között intellektuálisan is rosszabbul teljesít, mint akkor, amikor nincsenek pénzügyi gondjai. Azt is félrevezető lenne leszűrni a fentiek alapján, hogy a szegénység hatására bárki elbutulna, sokkal inkább úgy kell ezt elképzelni, hogy a nyomasztó pénzügyi gondok oly mértékben foglalják le az illető kapacitását, hogy másra már nem tud kellő erővel összepontosítani, hasonlóan egy számítógéphez, amely, ha túl sok dolgot végeztetünk vele egyszerre, lelassul.

A Science című lapban közzétett tanulmány során amerikai és brit szakemberek 400 személyt választottak ki egy bevásárlóközpontban, akikkel elvégeztettek egy intelligenciatesztet, majd jövedelmük alapján besorolták őket a szegény vagy a gazdag csoportba. A kísérlet megkezdése előtt a résztvevők felét megkérték, hogy gondolják végig, hogyan oldanák meg, ha hirtelen az autójukon egy nagyjából 350.000 forintos javítást kellene elvégeztetniük. A cél az volt, hogy a résztvevők saját anyagi helyzetükre koncentráljanak.

Az eredmények azt mutatták, hogy a rosszabb anyagi helyzetűek sokkal rosszabbul teljesítettek az IQ-teszten akkor, ha előtte az anyagi helyzetükön kellett töprengeniük, míg a jómódúaknál nem volt ilyen eltérés. Ugyanakkor azok, akiknek a teszt előtt nem kellett anyagi kérdéseken rágódniuk, jövedelmüktől függetlenül hasonlóan teljesítettek az intelligencia-megmérettetésen. Egy másik kísérlet során a szakemberek Indiába látogattak, ahol a nádcukor ültetvényeken dolgozók bérük nagy részét évente egyszer kapták meg. Köztük is azt tapasztalták, hogy a kifizetést követő hónap során jelentősen jobban teljesítettek az intelligencia-felmérésen, mint az azt megelőző hónapban, amikor a tartalékaik már fogytán voltak.


Forrás: Medipress
2013. 09. 04.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés