2024. November 21. csütörtök
Dermatoszkópos és számítógépes vizsgálat -  Havonta otthon, évente a bőrgyógyásznál -  Hogyan előzhetjük meg a bőrrákot?
Összeszámolta-e már hány anyajegye van? Észreveszi-e ha bőrén új anyajegy jelenik meg? A hátán lévő anyajegyek esetleges növekedését, változásait figyelemmel tudja-e kísérni? Ha mindhárom kérdésre igen a válasz és anyajegyszűrésre is jár, gratulálunk egészségtudatos, gondos olvasónknak! Miért fontos az anyajegyek rendszeres ellenőrzése?

Sok újszülött már egy-egy anyajeggyel lát napvilágot. Ezek közül el is tűnhet némelyik, jellemzően azonban új és új anyajegy jelenik meg bőrünkön. Az anyajegy szó eredete nagyon érdekes: a modern orvostudomány előtti időkben, évszázadokon át az a vélekedés járta, hogy az anyajegyek az anya terhesség alatti érzelmeinek eredményei.

Anyajegyszűrés

A többnyire apró, általában sötét színű anyajegyek (naevusok) valójában a bőr festéktermelő sejtjeiből származnak, méretre lehetnek kicsi pöttyök, de több centiméter átmérőjűek is. Kinézetre laposak vagy dudorosan kiemelkedők, simák vagy szemölcsszerűen érdesek, olykor szőrszálak nőnek ki belőlük. Színre sötétbarnák vagy feketék, de előfordulnak sárgásbarnák és olyan anyajegy is létezik, amely kezdetben vörös színű, később besötétedik.

Fontos, hogy tartsuk számon, figyeljük anyajegyeinket, és a legkisebb gyanús elváltozás észlelésekor ne késlekedjünk felkeresni bőrgyógyászunkat!

Dermatoszkópos és számítógépes vizsgálat

Gyakorlott bőrgyógyász szabad szemmel is észreveszi a gyanús, elváltozott anyajegyeket, a szűrővizsgálat azonban ennél többet jelent.

A szűrés dermatoszkóppal, azaz egy a bőrre helyezett mikroszkóppal történik, amivel a szakorvos a szabad szemmel már nem kivehető bőrrétegeket is látja. A dermatoszkópos vizsgálat során az esetek többségében és nagy biztonsággal meghatározható, van-e valamilyen rosszindulatú elváltozás.

Videodermatoszkópos vizsgálatkor, egy speciális dermatoszkópot digitális fényképezőgéppel és számítógéppel összekötve, a vizsgált személy anyajegye, adott esetben teljes „anyajegytérképe” számítógépen rögzített kép formájában áll rendelkezésre. A vizsgálat előnye, hogy a rögzített kép később bármikor összehasonlítható az aktuálisan készített képpel, így az anyajegy szerkezetében kialakuló legkisebb változás is felfedezhető.

Ha egy problémásnak vélt anyajegyünkkel felkeressük a dermatológust, számítsunk arra, hogy egész testünket át fogja vizsgálni!

Havonta otthon, évente a bőrgyógyásznál

A legcélszerűbb, ha panaszok nélkül is évente megmutatjuk anyajegyeinket a bőrgyógyász szakorvosnak.

Havonta érdemes tükör és egy családtag segítségével önvizsgálatot végezni.

Ha bármilyen változást észlelünk (az anyajegy színe, alakja, mérete megváltozik vagy megsérül), azonnal forduljunk orvoshoz!

A félévenkénti kontroll annak javasolható, akinek családjában előfordult bőrdaganat, akinek kórelőzményében erős napégés, gyakori szoláriumozás, napozás szerepel, továbbá világos bőrű, szőke, vörös hajú egyéneknek, valamint akinek 50 feletti számú anyajegye van.

Hogyan előzhetjük meg a bőrrákot?

Kerüljük az UV-sugárzást (napozást, szoláriumozást), használjunk rendszeresen magas faktorú fényvédőt, mivel egyértelmű az összefüggés az anyajegyek kialakulása és növekedése, valamint a napozással töltött idő között. Fontos tudni, hogy a bőr nem felejt, tehát a korábbi UV ártalom elraktározódik és évek- évtizedek után is bőrrákot okozhat!

Évente ellenőriztessük anyajegyeinket bőrgyógyásszal!


Szerző: Tajnafői-Vida Éva

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -