A gyerekülések autón kívüli használata öt év alatt kétezer, egy év alatti kisgyermek esetében okozott valamilyen sérülést, amely a teljes amerikai népességre vetítve több mint negyven ezer esetet jelenthet – állapították meg a Cincinnati Gyermekkórház ortopédiai osztályának munkatársai.
Lindsey Wilson és Dr. Shital Parikhkal vizsgálata szerint a kicsik a legtöbb esetben kiestek az ülőkéből, vagy azzal együtt zuhantak le az asztalról, pultról, bevásárlókocsiról. Leggyakrabban a nyakuk vagy a fejük sérült, különösen a legkisebbek esetében, akik több esetben kerültek a sürgősségire. Az esetek mintegy fele a család otthonában történt. Csak néhány halálesettel találkoztak a szerzők a mintában, így ebből nem tudtak nemzeti átlagot számolni.
A sérülések részben azért ilyen gyakoriak, mert a szülők azt gondolják, gyermekük mozgáskoordinációja még nem annyira fejlett. Ezért anélkül hagyják őket az ülésben, hogy bekötnék a biztonsági övet, vagy az ülést olyan helyre teszik, ahol a gyerek szemmagasságban, azaz magasan van.
„A szülők gyakran nem használják a biztonsági öveket az ülésben vagy a babakocsiban, így a kicsi ahogy mocorog, egyszer csak kicsúszhat” – nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek Dr. Gary Smith, az ohiói Nemzeti Gyermekkórház Baleseti Kutató és Eljárási Központjának igazgatója, aki nem vett részt a kutatásban.
A kutatók azt remélik, hogy a tanulmány segít felvilágosítani a szülőket a biztonsági gyermekülés helyes használatáról. Hiába egyszerűbb a szülők számára a gyereket az ülésben hagyni, és úgy tenni fel például a konyhapultra, Smith szerint biztonságosabb otthon a kicsit átrakni a kiságyba, járókába vagy hordozóba. „A biztonsági gyermekülések gépjárművekbe valók, hogy karambol esetén megvédjék a gyermeket. Erre találták ki, és erre is kell használni őket” – nyomatékosít Smith. Ha az ülést mindenképp az autón kívül is használni akarják, akkor győződjenek meg róla, hogy a babát rendesen becsatolták – teszi hozzá Wilson.