Több tucat kínai csecsemőt tettek ki titokban a nem kívánt gyermekek védelmére tavaly felállított inkubátorokba. „Fel kell állítanunk ezeket a „babaszigeteket”, hogy megóvjuk a gyermekeket a további sérüléstől” – nyilatkozta Zhang Min, a Tianjin városában működő állami árvaház vezetője, ahol Fangfangot is megtalálták. A babákat itt egy otthonos, rózsaszín falú, bölcsővel és inkubátorral felszerelt helyiségben lehet letenni.
A kínai médiában gyakoriak a kitett csecsemőkről szóló rémtörténetek. Az elterjedt probléma annak tulajdonítható, hogy sok fiatal édesanya nincs tisztában a terhességével, a kínai társadalom nagyobb becsben tartja a fiú, mint a lánygyermekeket, és Kínában meglehetősen szigorúak a családtervezéssel kapcsolatos törvények. Egy csecsemőt például Peking külvárosában egy kukában találtak meg, és a baba nem maradt életben. Egy másik esetben tűzoltók szabadítottak ki egy elhagyott csecsemőt egy szennyvízcsőből.
Bár a kínai árvaházak 2005 óta egyre kevesebb elhagyott gyermekről számolnak be, a hivatalos becslések szerint még mindig körülbelül 10 ezer nem kívánt gyermek kerül árvaházba évente. Korábban a kínai árvaházakba többségében lányok kerültek, mert a társadalom nagyobbra értékelte a fiúgyermekeket, és három évtizedig volt hatályban a szigorú, egy gyermeket engedélyező családpolitika. Ha a házaspároknak csak egy gyermekük lehetett, a többség természetesen fiút akart. Ez a preferencia még ma is megvan, de már sokkal ritkább, mivel Kína a világ második legnagyobb gazdaságává vált, és népessége gazdagabb lett. Az elhagyott csecsemők ezért általában mindkét nemből egyenlő arányban kerülnek ki, és többnyire súlyos betegek, vagy fogyatékosok. A kormánytisztviselők szerint a csecsemő inkubátorokra a betegségek és fogyatékosságok miatt van szükség, mert ezek a csecsemők gyakran szorulnak sürgős orvosi ellátásra. A törvény szerint minden tartományban legalább két inkubátort kell felállítani az idei év végére.