A zacskók „életen át tartó” használata a megbetegedések előfordulásának növekedéséhez vezethet, mert a vásárlók az új árukat olyan zacskókba teszik, amelyekben korábban nyers húst és zöldséget tároltak. A figyelmeztetést olyan időszakban fogalmazták meg, amikor a brit kormány egyre nagyobb vehemenciával ösztönzi a családokat arra, hogy a környezetvédelem érdekében minél többször használják fel újra a műanyag bevásárlószatyrokat. Nick Clegg brit miniszterelnök-helyettes bejelentette, hogy 5 penny adó bevezetését tervezik a nejlonzacskókra 2015-től, hogy visszaszorítsák a minden bevásárláshoz új nejlonzacskó szokását.
A szakértők azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy az intézkedés súlyos veszélyt rejt a közegészségügy szempontjából, mert a többször használt nejlonzacskók gyakran „rendkívül szennyezettek” baktériumokkal. Hugh Pennington, az Aberdeen Egyetem bakteriológus professzora úgy véli, a lépés az ételmérgezéses esetek számának emelkedéséhez vezethet. „Nagyon óvatosnak kell lennünk azt illetően, hogy rákényszerítjük-e az embereket a nejlonzacskók többszöri használatára” – nyilatkozta a professzor. „Vannak olyan zacskók, amelyeket nem szabad újra felhasználni, ezért nem lenne jó 5 penny adót kivetni olyan zacskókra, amelyek élelmiszer tárolására szolgálnak. Nem szabad például újra felhasználni olyan nejlonzacskókat, amelyekben akár előre csomagolt, akár nem előre csomagolt húst tartottak.”
„Nagyon meglepne” – tette hozzá a professzor, „ha sokan elmosnák a zacskókat, de még ha így is tennének, akkor sem feltétlenül tudnának megszabadulni az összes kórokozótól. Lehet, hogy szabad szemmel tisztának látszana a zacskó, mégis nagy valószínűséggel találnánk bennük baktériumokat.” A Pennsylvaniai Egyetem nemrég készült kutatásából szintén az derült ki, hogy 25 százalékkal nőtt a bakteriális fertőzések, például E. coli fertőzések okozta kórházi kezelések száma azt követően, hogy San Franciscóban betiltották a nejlonzacskókat.