2024. December 03. kedd
A legújabb kutatás kimutatta, hogy a partnerüknél magasabb jövedelemmel vagy iskolázottsággal rendelkező nők nagyobb valószínűséggel szenvednek pszichológiai terrortól vagy családon belüli erőszaktól.

A Norvég Rendőrakadémia PHD hallgatója, Heidi Fischer Bjelland, 1640 párkapcsolatban élő férfi és 1791 nő vizsgálatával kimutatta, hogy nem igaz az a sztereotípia, mely szerint a hatalommal rendelkező férfiak bántalmazzák szociálisan alacsonyabb státuszú partnerüket. Azok a nők, akik a családi jövedelem legalább 67 százalékát megkeresik, hétszer nagyobb valószínűséggel szenvednek pszichológiai vagy fizikai bántalmazástól, mint azok a nők, akik a családi összjövedelem kevesebb mint 33 százalékát termelik meg. A résztvevők olyan kérdésekre válaszoltak, hogy érte-e már őket fizikai erőszak, például fojtogatás vagy pofon, illetve pszichológiai bántalmazás, például testi bántalmazásra utaló fenyegetés, féltékenykedés vagy a szabadság korlátozása.

Az eredmények azt mutatták, hogy minél többet keres egy nő a partnerénél, annál nagyobb eséllyel éri őket fizikai és lelki bántalmazás. A kutatás ellentmond a korábbi kutatásoknak, melyek azt mutatták, hogy a magasabb társadalmi-gazdasági státusz csökkenti a családon belüli erőszak megtapasztalásának kockázatát. Bjelland szerint elképzelhető, hogy az erőszak a partner elvesztésével kapcsolatos tudat alatti aggodalomból ered, mert az erőszakos fél úgy érzi, hogy partnere magasabb gazdasági-társadalmi státusza miatt vonzóbb „a piacon”. A kutatásból ugyanakkor az is kiderült, hogy a magasabb jövedelemmel és iskolai végzettséggel rendelkező férfiak is ki vannak téve a családon belüli erőszak kockázatának, de mivel ők nem tekintik ezt olyan súlyosnak, általában csak ritkán tesznek erről jelentést. A kutatást a norvég Kilden Information Centre for Gender Research tette közzé az interneten.


Forrás: Medipress
2014. 03. 12.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés