2024. Szeptember 27. péntek
Az emberi gyomor-bélrendszerben élő sok milliárd baktérium összetételének stabilitása létfontosságú az egészségünk szempontjából. A kutatókat azonban meglepte, milyen mértékben képesek ellenállni mikrobiótáink viszonylag változatlanul a méreganyagoknak, az étrendi változásoknak, a fertőzésekre adott immunválaszoknak és az antibiotikumoknak.

A Yale kutatói a Science január 9-i számában megjelent kutatásukban azt a stratégiát írták le, amellyel a jótékony bélbaktériumok képesek fenntartani ezt a stabil kapcsolatot gazdaszervezetükkel a gyulladások során. „Titokzatos jelenség volt, hogy sok immunválasz az összes baktériumot célba veszi” – magyarázta Andrew Goodman mikrobiológus. „Az egészséges emberek ennek ellenére ugyanazokat a jótékony baktériumokat hordozzák évtizedeken át, még akkor is, amikor számos környezeti zavarnak vannak kitéve.”

Már a korábbi kutatások is kimutatták, hogy a bélflóra egyensúlyának felborulása súlyos egészségügyi következményekkel jár, például elhízással, ismétlődő fertőzésekkel, illetve olyan betegségekkel, mint az irritábilis bél szindróma. A mikrobiom instabilitását az autizmustól egészen a rákig számos különféle betegséggel összefüggésbe hozták. Az orvosoknak egyszer talán sikerül a mikrobiom manipulálása révén kezelni a betegeket, de a kutatóknak először meg kell érteniük a hatalmas mikrobiom molekuláris mechanizmusát, amely több százszor annyi gént tartalmaz, mint a humán genom. A Yale új kutatás ezen az úton tette meg az első lépést. A kutatók kimutatták, hogy egerekben és emberekben a mikrobiom stabilitását egyetlen gén tartja fenn, amely lehetővé teszi, hogy a baktériumok ellenálljanak a gyulladással összefüggő antimikrobiális peptidek magas szintjének. Azok a kommenzalista baktériumok, amelyek nem rendelkeztek ezzel a mechanizmussal, hamar eltűntek az egerek bélrendszeréből a gyulladások során. „Megdöbbenve tapasztaltuk, hogy egyetlen tényező ilyen nagy hatást gyakorolhat” – nyilatkozta Goodman. „Eredményeink új távlatokat nyitnak a kommenzalista baktériumok és gazdaszervezeteik kölcsönhatásának megértésében”.


Forrás: Medipress
2015. 01. 24.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés