2025. Január 06. hétfő
Az Elveszett Állatok Alapítvány a felelős állattartás és az állatvédelem jegyében egy Magyarországon kevésbé ismert, a háziállatokra és a gazdákra egyaránt leselkedő, nehezen vagy csak sebészeti úton kezelhető veszélyre, a bőrférgességre kívánja felhívni a figyelmet.

A bőrférgesség (dirofiláriózis) egy fonálféreg (Dirofilaria repens) okozta, tünetekkel nem vagy csak alig járó megbetegedés, ami szúnyogok közvetítésével jut el a kutyától, cicától a gazdákig. A kór eredetileg a déli területeken – Dél-Ázsia és Dél-Európa – jellemző, de a felmelegedés következtében egyre északabbra húzódnak a gazda szúnyogok, így hazánkat is mindinkább veszélyezteti ez a megbetegedés.

A bőrféreg alattomosan terjed és a gyakori tünetmentesség miatt hosszú ideig észrevétlen marad, ezért veszélyt jelent ránk, emberekre is, mivel társállatunktól gyanútlanul megkaphatjuk egy szúnyog közvetítésével! A kifejlett, akár 5-17 cm hosszúra is megnövő férgek éveken át képesek a bőr alatt vándorolni, úgy, hogy a házi kedvenc semmilyen súlyos tünetet nem mutat. Mindeközben a férgek lárvái a véráramba kerülnek, ahonnan szúnyogcsípés útján jutnak el a következő gazdaszervezetbe. A fertőzöttségre sokszor csak egy esetleges műtét közben derül fény, vagy amikor a férgek eljutnak a szembe, ahol maradandó károsodást, vagy akár vakságot is okozhatnak. A már szervezetbe került és kifejlődött élősködők elpusztítása csak nagyon erős vegyszerekkel lehetséges, ami kockázatos, ezért megfontolandó. Embernél ez a megoldás nem is jöhet számításba, marad egyedüli módszerként – ha kiderül, hol bújt meg a féreg – a sebészeti kezelés.

A kór elleni védekezés legcélravezetőbb módszere tehát a megelőzés. Saját egészségünk megóvása mellett elsősorban a szúnyogok általi terjesztést kell megakadályozni rovarirtó nyakörvek, cseppentő (spot-on) készítmények használatával. Fertőzöttség esetén a bőrféreg szaporodási lehetőségét gyógyszeres kezeléssel lehet visszaszorítani. A bőrférgesség elleni hatékonyabb védelem és a nagyobb biztonság érdekében különféle védekezési lehetőségek kombinálását javasolják a szakértők.


Forrás: dr. Varga József állatorvos Elveszett Állatok Alapítvány VM.komm Kommunikációs Tanácsadó Iroda
2013. 03. 20.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés