2024. Szeptember 27. péntek
A Psychological Science című lapban nemrégiben közzétett svéd kutatás szerint a büntetett előéletű apák fiainak általában alacsonyabbak a kognitív képességeik, mint azoknak, akiknél az apa előéletében nem szerepelnek bűnesetek. A vizsgálat szerint az összefüggés hátterében nem az apa viselkedése áll, hanem a közös genetika.

Amint azt a kutatást vezető Antti Latvala, a svédországi Karolinska Egyetem és a finnországi Helsinki Egyetem munkatársa kifejtette, a felfedezések azért is különösen fontosak, mert egy ember kognitív képességei a legfontosabb pszichológiai tényezők közé tartoznak, amelyek számos későbbi dolgot befolyásolhatnak. Azt már korábbi vizsgálatok is kimutatták, hogy azok a gyerekek, akiknek a szüleik antiszociális viselkedést mutatnak, például megszegik a szabályokat, agresszívak vagy erőszakosan viselkednek másokkal, számos pszichiátriai rendellenességet hordoznak magukban és az iskolában is rosszabbul teljesítenek.

Latvala és munkatársai most arra voltak kíváncsiak, vajon az antiszociális szülők gyerekeinek a kognitív képességei is rosszabbak-e, ezért több mint 1 millió svéd férfi adatait nézték át, és megállapították, hogy azok, akiknél az apa előéletében szerepelt bármilyen törvényszegés, rosszabbul teljesítettek a kognitív teszteken. A legmeglepőbb az volt, hogy minél súlyosabb bűnt követett el egy apa, annál alacsonyabb volt a fia kognitív képessége.

A szakértők ezek után arra is kíváncsiak voltak, vajon az apák viselkedése közvetlenül hat a fiaik kognitív képességeire, vagy inkább a közös genetikai tényezők állnak a háttérben. Hogy ezt kiderítsék, az unokatestvéreket is bevonták a vizsgálatba, olyanokat, ahol az apák édes testvérek voltak, illetve olyanokat is, ahol csupán féltestvérek, továbbá ahol ikrek voltak. Ha ugyanis az apák antiszociális viselkedése közvetlen hatással van a fiaik alacsonyabb kognitív képességére, akkor ez a hatás mindegyik esetben ugyanolyan erősen kellene, hogy éreztesse magát. Az eredmények azonban nem ezt mutatták, így aztán a kutatók levonták a következtetést, miszerint a fenti jelenség hátterében valójában a genetika áll.


Forrás: Medipress
2014. 12. 06.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés