A Proceedings of the National Academy of Sciences című lapban közzétett vizsgálat során a szakemberek több mint ezer 1972-73-ban született új-zélandit követtek nyomon, akiknek először 13 évesen mérték meg IQ-szintjét, amikor még egyikük sem fogyasztott marihuánát, majd 38 évesen megismételték a tesztet. Emellett 18 éves koruktól kezdve néhány évenként valamennyiüket megkérdezték, fogyasztottak-e marihuánát, vagy netán függővé váltak-e tőle. Az alanyok nagyjából öt százaléka számolt be arról, hogy még 18 éves kora előtt hetente egynél több alkalommal használt marihuánát, illetve arról, hogy a tanulmány ideje alatt rövidebb-hosszabb ideig függővé is vált.
A vizsgálatok kimutatták, hogy azok, akik még tizenévesen rendszeresen – azaz legalább hetente egyszer - szívtak füvet, illetve akik még 18 éves koruk előtt függőkké váltak, valamint akik felnőttként sem hagytak fel ezzel a szokásukkal, 38 éves korukra átlagosan 8 ponttal alacsonyabb eredményt értek el az IQ-teszten a korábbi eredményükhöz képest. Akik csak később kezdtek el komolyan füvezni, nem tinédzser éveikben, szintén visszaesést mutattak az intelligenciaméréskor, de kisebb mértékben. Emellett a marihuána-fogyasztók hozzátartozóinak beszámolóiból az is kiderült, hogy az érintetteknél gyakran tapasztaltak figyelemromlást vagy koncentrációhiányt is.
A tanulmányt készítő Madeline Meier, a Duke Egyetem munkatársa kifejtette, hogy a mostani vizsgálati eredmények megerősítik azokat a korábbi feltételezéseket, miszerint a kannabisz a tizenévesek számára, akiknek az agya még fejlődésben van, komoly idegi károkat okozhat, még abban az esetben is, ha később abbahagyják vagy csökkentik a marihuána-fogyasztást. Ezért a szakemberek minden fiatalt arra intenek, hogy vegyék komolyan a figyelmeztetéseket, és ne higgyenek azoknak a félrevezető információknak, miszerint a marihuána pusztán egy „vicces cigi”, egy teljesen ártalmatlan szer lenne.