Dr. Joy Fulbright, a kansasi Children's Mercy Kórház gyermek onkológusa arról számolt be, hogy a kutatásban oszteoszarkómában szenvedő kutyákat kezelnek majd az USA Élelmiszer és Gyógyszerellenőrzési Hivatala (FDA) által engedélyezett gyógyszerekkel, hogy kiderítsék, hogyan hatnak ezek a készítmények a csontdaganatra. „Ez a daganattípus a kutyákban és az emberekben is ugyanaz, és a kutyák szervezete általában hasonlóan dolgozza fel a gyógyszereket, mint az embereké” – nyilatkozta Fulbright. „A célunk az, hogy olyan szert találjunk, ami kevésbé toxikus, mint a jelenleg alkalmazott kemoterápiás szer.”
Az oszteoszarkóma elleni új gyógyszerek fejlesztése azért jelent nagy kihívást a kutatóknak, mert az emberekben viszonylag ritka daganattípus. Magyarországon évente mintegy 15-20 új eset fordul elő, akiknek körülbelül fele gyermek vagy kamasz. A daganat továbbterjedése előtt az oszteoszarkómával diagnosztizált betegek ötéves túlélési aránya akár a 80 százalékot is elérheti, ha azonban a daganat továbbterjedt, az ötéves túlélési arány 15-40 százalékra esik vissza. Fulbright szerint a túlélési arányt már 20 éve nem sikerült javítani.
Az oszteoszarkóma azonban a kutyákban sokkal gyakoribb, mint az emberekben. A kutatók jelenleg emberekből és kutyákból származó oszteoszarkómás sejtek felhasználásával végzik a gyógyszerek laboratóriumi előzetes tesztelését. Az ebben a szakaszban legígéretesebbnek tűnő gyógyszereket aztán csontrákkal diagnosztizált kutyákon fogják tesztelni, hogy kideríthessék, melyik fejti ki a legnagyobb hatást a legkevesebb mellékhatással. Az orvosok azt remélik, hogy miután sikerült azonosítani azokat a gyógyszereket, amelyek a kutyáknál beválnak, továbbléphetnek ugyanezeknek a gyógyszereknek a humán kísérleteire is.