2024. Szeptember 30. hétfő
1 . oldal
Az újbóli törések fokozott kockázatára szeretné felhívni a figyelmet a Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság (MOOT), amely Tovább ne törj! szlogennel indított kampányt.

Minden tizedik magyar embert érint a csontritkulás, és ha az első törés után a betegséget nem kezelik, ötszörösére nő a következő törés kockázata  - figyelmeztetett a fennállása 25. évfordulóját ünneplő MOOT elnöke, Szekeres László. Hogy a kezelésre mekkora szükség van, arra példa, hogy a csípőtáji töréseket sikerült visszaszorítani 2004 és 2010 között 19 ezerről 10-11 ezerre, ami elsősorban a hatékonyabb gyógyszeres terápiának volt köszönhető.

Takács István, a társaság főtitkára arról beszélt, hogy a töréseket elszenvedők nyolcvan százaléka nem kap megfelelő ellátást, és ez a betegség, illetve a megelőzés fontossága a kétezres évek vége felé "kiment a divatból, kikopott a köztudatból". Probléma továbbá, hogy a csontritkulásban szenvedő betegek gyógyszerszedési szokásai rendkívül rosszak, az érintettek háromnegyede egy év után abbahagyja a terápiát, pedig a kezelés minimum időtartama 1,5 év, a terápia ideális ideje 3-5 év.

A csontritkulás világnapja (október 20.) alkalmából tartott sajtótájékoztatón a főtitkár elmondta, az ideális az lenne, ha a menopauzán áteső nők és a hatvanévesnél idősebb férfiak egyszer átesnének szűrésen. Kérdésre válaszolva a szakember elmondta, hogy előbb nincs értelme szűrést végezni, mert nem lehet következtetni a betegségre. A megelőzésről szólva a szakember hangsúlyozta, a kalciumban és D-vitaminban gazdag étrend és a mozgás nagyban elősegíti a csontszerkezet állapotának megőrzését.


Forrás: MTI
2015. 10. 20.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés