A Weizmann Tudományos Intézet munkatársai szerint mialatt alszunk, gyorsabban növekednek és terjednek a daganatok. Dr. Mattia Lauriola és munkatársainak vizsgálata egy olyan daganatellenes módszer lehetőségét veti fel, mely a nappal-éjszaka (orvosi szóval: cirkadián) ritmusra irányulhatna. A munkacsoport két a jelátvitelben érintett receptorra fókuszált: az egyik az epidermális növekedési faktor receptor (EGFR), mely gyakran mutat túlzott aktivitást humán daganatokban, a másik a glukokortikoid nevű hormont felismerő receptor, mely a szervezet energiaegyensúlyának beállításában játszik szerepet. A glukokortikoidokat (GC) gyakran nevezik stresszhormonnak, ugyanis stressz hatására hirtelen felmegy a szintjük.
A kutatók megállapították, hogy a daganatos terjedésben alapvető sejtvándorlást gátolja GC-receptor aktiválódása gátolja. Ugyanakkor a glukoszteroid hormonok szintje az ébrenléttől és alvástól függő ciklikusságot mutat, és mivel a sejtvándorlás alapvetően EGFR által szabályozott folyamat, így felmerült, hogy a GC-receptor az EGFR-t is képes befolyásolni. Kísérleti egerekben meg is mérték az EGFR aktivitási szintjét, mely alvás közben nagyobb aktivitást mutatott, mint az ébrenléti órákban. Ennek relevanciáját állatkísérletes daganatos modellben demonstrálták: a lapatinib nevű, daganatos betegek kezelésében törzskönyvezett, EGFR-gátló hatású szert az egyes állatcsoportoknál különböző időpontokban alkalmazták. A tudósok azt állapították meg, hogy a daganatos szövet növekedését és terjedését gátló hatást nagymértékben befolyásolta a szervezet GC-szintje.
Összefoglalva: a szóban forgó kutatás szerint a daganatos gyógyszerekkel történő kezelést a nagyobb hatásfok érdekében érdemesebb lenne éjszaka elvégezni. Ezzel szemben a manapság bevett módszer szerint a kurzusra inkább a nappali órákban kerül sor.